Navigace pro hledání a zobrazení Akce
Duben 2020
Noise FEST 2020 > SARS-CoV-2 = zrušeno!
!!! Noise FEST 2020 > skrze koronacirkus přesunuto na rok 2021!!!
NOISE FEST CZECH REPUBLIC 4
.
pátek 10. 4. 2020 - Bajkazyl Brno > start 19:00
sobota 11. 4.2020 - Sibiř Brno > start 17:00
.
7 Minutes Of Nausea (GER)
.
UNCLE GRASHA´S FLYING CIRCUS (CZ)
.
SÄKKIKANGAS (CZ)
.
SEDEM MINÚT STRACHU (SK) + USNU? (CZ) – kolaborace
.
Gorgonoisid (GER)
.
MC Broko (CZ)
.
NAŠE ANO (CZ)
.
GEN 26 (SLO)
.
The Karmakumulator (CRO)
.
CHRUP (CZ)
.
FALL INTO DRY LUNGS (AUT)
.
NOITT (SK)
.
HOSPITAL BRUT (CZ)
.
+ další
promítání – Helianthus > SARS-CoV-2 = zrušeno!
!!! promítání - Helianthus > skrze koronacirkus zrušeno nebo přesunuto!!!
VEŘEJNÉ PROMÍTÁNÍ
Helianthus
www.hikv.cz/iniciativa-sever-sobe
Červen 2020
Hranice práce + hosté – NAIFF
Hranice Práce + Hudba lidu Čanki + zahajení festivalu NAIFF 2020
Hranice práce - The Limits of Work
Režie: Apolena Rychlíková
Scénář: Apolena Rychlíková, Saša Uhlová
Kamera: Jan Šípek
Hrají: Saša Uhlová
Film Hranice práce režisérky Apoleny Rychlíkové mapuje sedmiměsíční práci její kolegyně novinářky Saši Uhlové, která se nechávala zaměstnávat v nekvalifikovaných nízkopříjmových zaměstnáních. Saša Uhlová zaznamenávala prostředí kde pracovala, pomocí skryté kamery. Postupně vystřídala práci v nemocniční prádelně, v drůbežárně, za kasou v Albertu, v továrně na výrobu holítek a v třídírně odpadu. Dokument sleduje protagonistku nejen během zaměstnání, ale také v rámci jejího rodinného života, který kvůli její práci dost strádá a klade si otázku, kde jsou hranice, které člověk má nebo může práci obětovat.
Dokument Hranice práce Apoleny Rychlíkové, který vznikal před třemi lety, představuje svět špatně placené nekvalifikované práce a nedodržování zákoníku práce v České republice. Téma za tři roky rozhodně nezestárlo, naopak se v současné době ukazuje, že je mnohem širší, než by se mohlo zdát. Zdaleka se netýká jen České republiky a východní Evropy, která je dosud za takzvanou mzdovou železnou oponou, ale problém levné pracovní síly přesahuje i do západní Evropy, kam dojíždějí východoevropané i lidé mimo Evropu dělat práci, kterou by za daných podmínek místní dělat nechtěli. To se s plnou vahou ukazuje právě v těchto týdnech, kdy mají mnohé státy problém se sklizní zeleniny a ovoce.
V menší míře tato nerovnost Východu a Západu kopíruje ještě závažnější problém, kterým je blahobyt Severu postavený na vykořisťování Jihu. Pokud chceme vážně diskutovat o pracovních podmínkách v globalizovaném světě, je třeba si uvědomit, že nerovnosti mezi státy jsou překážkou k tomu, aby práce skutečně důstojná a odpovídajícím způsobem zaplacená. Ve světě, kde lidé mají problém uspokojit základní potřeby se vždy najde dostatek lidí, kteří budou ochotní někam odjet a tam se udřít k smrti, aby zajistili své rodiny.
O pracovních podmínkách v ČR a v Evropě a o budoucnosti práce proběhne po filmu debata.
.
> 19:00 Hudební úvod lidu Čanki (Karel Heřman, David Synák)
> 19:30 Hranice práce (ČR; A. Rychlíková; 71 min)
> Debata po filmu" Hranice práce světlometem koronavirové pandemie": hosté Saša Uhlová a Apolena Rychlíková
The Mass + hosté – NAIFF
The Mass + Borderline, v rámci festivalu NAIFF 2020
Masa - The Mass
Režie, produkce, scénář: Ivo Bystřičan, Martin Pavlásek
Kamera, střih: Ivo Bystřičan
Masa je destilací lidské evoluce, podobenstvím o nakládání s hmotou, obrazem kontroly nad těly zavěšenými do tkaniva světa, vyvrhnutých z masy moře na suchou zem protkanou těly a pohybem lovců, sběračů a vagabundů. Observace odlišných forem abstrahovaných mas, jichž se zároveň stáváme součástí, vytváří plochu věčné přítomnosti – aktivního prázdna, které se mechanicky točí v uzavřeném kruhu jako by nebylo součástí začátku ani konce. Zůstává jen strohá přítomnost otisknutých stop holých životů.
.
Borderline
Režie: Stefano Liberti
Série dokumentů Borderline , režie Stefano Liberti 2015.
Pásmo krátkých snímků přináší svědectví z jednotlivých hraničních přechodů či širého moře, přes které se lidé snaží dostat do Evropy.
www.internazionale.it/storia/migranti-europa-mediterraneo
.
> 19:00 Borderline (Itálie; S. Liberti; 30 min)
> 19:30 The Mass (Česko/Řecko; M. Pavlásek, I. Bystřičan; 31 min)
> debata po filmu: hosté Michal Pavlásek a Ivo Bystřičan
Trollové a kouzelný les – Helianthus
promítání pro děti Helianthus + výstava obrázků žáků ZŠ J. A. Komenského
Trollové a kouzelný les | Troll: The Tale of a Tail | Troll - Kongens hale
Režie: Kevin Munroe, Kristian Kamp
Scénář: Kevin Munroe, Kristian Kamp, Paul Gerstenberger
Hudba: Daniel Scott
Odpradávna leží kdesi v hlubokých lesích království trollů. Nikdo z nich nežere děti, ani nedrtí kameny. Mimo dosah a zájem lidí si v přítmí a stínu užívají spokojeného života a veselí pod vládou krále Gromma. Někdo má jednu hlavu, někdo dvě a někdo tři hlavy, někdo je trochu kouzelný a jiný vůbec, z někoho jde trochu hrůza, když se špatně vyspí, někdo už začíná věkem kamenět. Kryjí se před sluncem a dobře se baví. Jednoho dne ovšem oblíbený král kvůli zradě a nastražené pasti zkamení a na jeho syna Tryma čeká velké dobrodružství. S pomocí přátel musí projít zakázaným kouzelným lesem, až na hranice světa trollů a lidí, získat zpět králův ukradený zkamenělý ocas a do tří dnů ho přinést zpátky. Pak králova kletba pomine. Trym byl vždycky jeden z nejveselejších trollů, teď ale musí legrácky stranou. Stojí před ním les plný nebezpečí, nástrah a trollích strašidel.
www.facebook.com/helianthus.zs/photos
.
> 16:00 výstava obrázků žáků ZŠ J. A. Komenského; malování na obličej 17:00 Trollové a kouzelný les (Norsko, Kanada; K. Munroe; 91 min) <
.
#BioSibir #promítání #Brno #Sibiř #projekce #promitani #Heilanthus #verejnaprojekce #Sibir #kino #Bio #Husovice #film #pohádka #Troll #vystava #vystavaobrazu
přednáška Ivy Uhrové + Achtung Baby – NAIFF
přednáška Ivy Uhrové + Achtung Baby, v rámci festivalu NAIFF 2020
Turismus – pro přírodu zkáza nebo záchrana?
Iva Uhrová
Nejen o svých zkušenostech z Indonésie a dalších míst bude vyprávět koordinátorka ochranářsko-vzdělávacího projektu Help for jungle, Iva Uhrová ze Zoo Hodonín.
Může turismus být pro přírodu záchrana nebo naopak zkáza? A co se děje s přírodou v době, kdy je zastaven? Jak funguje černý trh s divokými zvířaty? A týká se to i České Republiky? Poodhalíme zákulisí čínské medicíny, pochybných suvenýrů a turistických pastí. Přemýšlejme, jaké následky mohou mít naše rozhodnutí a co vše je spojeno s našimi zážitky z dovolené. Jak můžeme pouhou “nevinnou” fotkou s divokým zvířetem přispívat k jejich týrání, nelegálnímu obchodu a následně vymírání ohrožených druhů? Být informovaným cestovatelem a kupujícím, který si je vědom „dění v zákulisí“ může být cesta, jak se nenechat nalákat na instantní senzaci. Věnovat se budeme také tématu propagace a sdílení fotek se zvířaty na sociálních sítích. Přednáška se bude týkat témat zodpovědné cestování a ekoturismus, černý trh se zvířaty, čínská medicína nebo atrakce a focení s divokými zvířaty…
www.helpforjungle.com
.
Achtung Baby
Režie: Sanjeev Sivan
Filmařský štáb se původně vydal do Ladakhu zdokumentovat zvyky a obyčeje lidu Drokpa (známých též jako Dardové), jejichž původ je zahalen tajemstvím. Mimoděk utroušená poznámka jednoho z místních o návštěvách německých turistek však dává pátrání zcela netušený směr. Vítěz v kategorii krátkých dokumentárních filmů na Indian Panorama Film Festival 2010, první indický dokument komerčně promítaný v kinech v USA.
filmfreeway.com/1415276
.
> 19:00 Iva Uhrová - Turismus – pro přírodu zkáza nebo záchrana?
> 20:30 Achtung baby (Indie; S. Sivan; 30 min)
In the Devil’s Garden + host – NAIFF
In the Devil's Garden v rámci festivalu NAIFF 2020
Ďáblova zahrada - In the Devil's Garden
Režie, scénář, kamera: Pavel Borecký
Film situuje diváka do provizorního prostředí zvířecího trhu v Alžírsku. Mezi krmením a čekáním se člověk naladí na těla koz a velbloudů, nejstarších společníků arabských mužů. Jak se přesouváme hlouběji do pouště, prostředí se změní v obětní zónu a odhaluje svá temná geopolitická tajemství. Senzorický etnografický film vás přiměje přemýšlet o banalitě vysídlování, omezení a vykořisťování na území mimo dohled lidí.
devilsgarden.byethost12.com
.
> 19:00 Ďáblova zahrádka (Alžírsko/Švýcarsko; P. Borecký; 25 min)
> Debata po filmu: host Pavel Borecký
Ghettofest 2020 + NAIFF + gig
Baronka a Baron + Luník IX + Švédi z osady + koncert kapel Kulma + Coffin Varnish
v rámci festivalu NAIFF 2020 a Ghettofestu
Baronka a Baron | Baronicha i Baron
Režie: Nadežda Popová
Baron a jeho žena jsou nejstaršími obyvateli cikánské osady. Zatímco vzpomínají na svoji nomádskou minulost, truchlí nad mizejícími tradicemi svých lidí.
.
Luník IX
Režie: Artúr Čonka
Artúr Čonka prožil první roky svého života na košickém sídlišti Luník IX ještě v dobách, než se z něj stalo největší romské ghetto na Slovensku. V osmi letech odešel s rodinou do Velké Británie. Krátký dokument zachycující každodenní těžkosti obyvatel sídliště Luník IX byl součástí jeho diplomové práce a v Británii se brzy stal terčem značné pozornosti médií. „Od nejútlejšího věku jsem musel pochybovat o své identitě, o tom, kde si stojím, co pro mě znamená romská kultura a co představuje ve vztahu k širší kultuře, ve které žiji. To mě přivedlo zpět do Luníku, abych tam hledal své kořeny prostřednictvím filmu a fotografie, a abych vám ukázal tvrdé podmínky, které moji lidé musí vytrpět v současné Evropě.“
www.romarchive.eu/en/collection/lunik-ix
.
Švédi z osady | Swedes from the Slum
Režie, scénář, kamera: Katarína Farkašová
Strhující příběh znovunalezené rodiny. Osudy tří romských svěřenců dětského domova, kteří dostali druhou šanci prožít plnohodnotně svoje dětství v nové rodině ve vzdáleném Švédsku. Touha po poznání biologických rodičů však neutuchá, a tak se Alexander, Christofer a Erik po letech opět vrací na Slovensko, aby se dozvěděli, odkud pocházejí, kdo jsou jejich biologičtí rodiče a kdo jsou jejich sourozenci, které vlastně vůbec neznají. Dojímavý příběh třech rodin ze Slovenska, které se dobrovolně vzdaly svých dětí, aby je tři rodiny ve vzdáleném Švédsku přijaly s láskou do svého náručí a nabídly jim nový, lepší život.
.
Kulma
D-beat kurwa kulma crust
bandzone.cz/kulma
.
Coffin Varnish
Burning Spirits jak hajzl
cvpunx.bandcamp.com
.
> 17:00 Baronka a Baron (Rusko; N. Popova; 20 min)
> 17:35 Luník IX (Velká Británie; A. Čonka; 9 min)
> 17:55 Švédi z osady (Slovensko; K. Farkašová; 72 min)
> 19:30 koncert kapel Kulma + Coffin Varnish v rámci Ghettofestu 2020
Červenec 2020
You’re welcome + gig
promítání filmu You're welcome, audiovizuální produkce Ctib + Násilník
You're welcome
Režie, kamera, produkce: Igor Hanečák a Dodo Filkus
Film o Slovenskej D.I.Y. skate kultúre!
Slovensko nemá podmienky na skateboarding také, ako môžeme vidieť v západnejších krajinách. Slovensko nemá ani toľko skejťákov, ako by mohlo mať, no scéna na Slovensku rozhodne funguje. A funguje tak veľmi, že je to niekedy až závisti hodné. Skateboarding na Slovensku žije hlavne vďaka obrovskej iniciatíve ľudí, ktorí sú natoľko odhodlaní a verní, že si vedia založiť neziskové združenia a zohnať peniaze, za ktoré sú schopní postaviť skateparky, v ktorých platia vlastné pravidlá a je v nich cítiť sloboda z každého smeru. Presne o tomto je aj film You´re Welcome z produkcie Igora Hanečáka a Doda Filkusa, ktorý sa už dlhé roky snažia skateboardingu niečo vrátiť.
V roku 2018 kúpili starú Felíciu, naplnili v nej všetky miesta a obehli celú republiku, aby zmapovali slovenské D.I.Y skateparky a ukázali svetu ľudí, ktorí vytvárajú tie nejlepšie a najčistejšie podmienky pre skateboarding. Týchto ľudí neuvidíte v televízií, ani novinách a mnoho z vás ich nebude poznať, no verte, že aj toto sú ľudia, vďaka ktorým je slovenská scéna tam, kde je. Skladáme obrovskú poklonu každému jednému skaterovi, ktorý nečakal na zázrak a rozhodol sa konať!
SVK DIY SKTBRD MOVIE!
www.skaterock.cz/bleskovky/igor-hanecak
www.boardlife.sk/sk/skateboard/sprava/you-re-welcome
.
CTIB
strhující disco-ego-pop-punková performance, alias tělocvik z Vraha
ctib.bandcamp.com/releases
.
Násilník
světoběžník ukrutný, prostořeký utrženec z řetězu běsný.....
nowaveskids.bandcamp.com
soundcloud.com/johnnynasilnik
www.facebook.com/nasilniktivyberepopelnik
.
> 19:30 You're welcome (Slovensko; I. Hanečák, D. Filkus; 62 min)
> 20:30 audiovizuální produkce, aneb koncert Ctiba a Násilníka
.
#BioSibir #promítání #Brno #Sibiř #projekce #promitani #SK8 #verejnaprojekce #Sibir #kino #Bio #Husovice #film #dokument #skate #DIY #Slovak #IgorHanecak #DodoFilkus #yourewelcome #yourewelcomefilm #Ctib #Vrah #CtibZvraha #Nasilnik #NoWaves #Johnny #gig #koncert
Anton Špelec, ostrostřelec + Učit
SeniorKino: Anton Špelec, ostrostřelec + KineDok: Učit
Anton Špelec, ostrostřelec | Sharp-Shooter
Režie: Martin Frič
Scénář: Emil Artur Longen, Josef Neuberg
Kamera: Otto Heller
Hudba: Jára Beneš
Hrají: Vlasta Burian, Růžena Šlemrová, Jaroslav Marvan, Theodor Pištěk, Jindřich Plachta, Jiří Dréman, Ella Nollová, Karel Postranecký, František Kreuzmann st., Alexander Třebovský, Čeněk Šlégl, Karel Schleichert, Viktor Nejedlý st., Emanuel Hříbal, Ferdinand Jarkovský, Anči Pírková, Robert Ford, Václav Menger, Jan W. Speerger, Josef Kytka, Antonín Frič, Luigi Hofman, Josef Klapuch, Jindřich Edl, F. X. Mlejnek, Jan Richter, František Říha, Eduard Šlégl, Bohdan Lachman, Josef Sládek, Emil Dlesk, Antonín Volný, Marie Oliaková, Antonín Šolc, Josef Prček
Střih: Martin Frič
Zvuk: Josef Zora
První samostatnou spoluprací režiséra Martina Friče s Vlastou Burianem se stala veselohra, v níž populární komik ztvárnil výrobce hudebních nástrojů, který má za urážku císařského majestátu skončit do vězení. Anton Špelec totiž nedostal od ostrostřeleckého spolku vytoužené vyznamenání, nehorázně se opil a nedržel jazyk za zuby. Místo sebe se rozhodne poslat do vězení svého zaměstnance, který však za mříže pošle nemocného tuláka… Fraška vracející se do období Rakouska-Uherska vznikla v roce 1932 na motivy divadelní hry Emila Artura Longena, jehož jiná předloha už inspirovala Burianovu populární komedii C. a k. polní maršálek (1930). Po úspěchu Antona Špelce patřil Martin Frič po několik let mezi Burianovy dvorním režiséry: společně realizovali ještě snímky Pobočník Jeho Výsosti, Hrdina jedné noci, Tři vejce do skla, Katakomby a Baron Prášil.
.
Anton Špelec je sice svým povoláním výrobcem hudebních nástrojů, ale tělem i duší je ostrostřelec. V provinčním maloměstě se chystá velká paráda, při níž budou zasloužilí ostrostřelci dekorováni medailemi. Anton věří, že tentokrát přijde řada i na něho, ale je zklamaný, neboť jedna medaile chybí a on musí zase rok čekat. V hospodě se pak opije natolik, že urazí císaře pána a má jít za to do vězení. Je však třeba dokončit zakázku, a tak se Anton rozhodne poslat za sebe do vězení svého zaměstnance Josefa Kukačku a sám doma tajně pracuje. Ale ani Kukačkovi se do vězení nechce a pošle tam místo sebe tuláka, který by rád přečkal ve vězení zimu....
www.csfd.cz/film/3083-anton-spelec-ostrostrelec
www.filmovyprehled.cz/anton-spelec-ostrostrelec
.
Učit | Teach | Profu'
Režie, scénář, kamera: Alex Brendea
Hrají: Dorin Ionita
Střih: Letitia Stefanescu
Zvuk: Razvan Ionescu
Osobnost transylvánského venkovského učitele matematiky, který vyučuje své studenty u sebe doma a ignoruje stávající osnovy, vypovídá leccos nejen o rumunském školském systému, ale také o tamní společnosti jako takové. Zarputilý starší pán se řídí slovy esejisty Constantina Noicy, podle nějž by v ideální škole neměla probíhat výuka, ale studenti by se tam naopak měli chodit osvobodit od tyranie učení. Portrétní observační dokument sleduje především dynamiku samotných lekcí, kde se kromě matematiky řeší také problém školství jako takového a kde učitel vystupuje jako otcovská figura.
.
Nejlepším filmem východní a střední Evropy se stal snímek Učit rumunského režiséra Alexe Brendea.
Porota sekce Mezi moři, ve které zasedli například americký filmový teoretik Timothy Corrigan, ocenila film „za oslavu nekonvenčnosti“. „Jde o zásadní film, který musí vidět celý svět. Učitel matematiky, který pracuje na okraji selhávajícího vzdělávacího systému, se stává transformačním mentorem skupiny mladých studentů. Díky jeho zanícené výuce totiž dostanou tu nejdůležitější životní lekci: „člověk se do toho, co dělá, musí tragicky zamilovat“. Cenu Mezi moři získává za oslavu nekonvenčnosti a přijetí složitosti, představivosti a vášně ve výuce film Učit,“ uvedla porota.
www.csfd.cz/film/780082-ucit
www.facebook.com/KineDok
www.facebook.com/KineDokCZ
.
> SenirKino:
> 15:00 Anton Špelec, ostrostřelec (Československo; M. Frič; 80 min)
> KineDok:
> 17:00 Učit (România; A. Brendea; 82 min)
.
Alex Brendea
Režijně debutující Alex Brendea (1987) pracuje v rumunské kinematografii už deset let jako kameraman. Kromě několika hraných filmů snímal například dokument Dietera Aunera Off the Beaten Track (2010) o pastevcích na severu Transylvánie nebo Anul dragonului (2013) z produkce HBO Europe věnovaný čínským imigrantům v Rumunsku.
500px.com/p/breghy
.
#BioSibir #promítání #Brno #Sibiř #projekce #promitani #AlexBrendea #verejnaprojekce #Sibir #kino #Bio #Husovice #AntonSpelecOstrostrelec #dokument #komedie #VlastaBurian #Burian #MartinFric #Fric #Ucit #SeniorKino #KineDok #Teach #Profu #SharpShooter #Rumunsko