Načítám Akce

Navigace pro hledání a zobrazení Akce

Navigace pro zobrazení Akce

Červen 2020

program NAIFF 2020

Hranice práce – NAIFF

5 června @ 18:00 - 22:00
Sibiř, Dukelská tř. 123/50
Brno-sever-Husovice, 614 00 Česká republika
+ Google Mapa

Hranice Práce + Hudba lidu Čanki  + zahajení festivalu NAIFF 2020
Hranice práce - The Limits of Work

Režie: Apolena Rychlíková
Scénář: Apolena Rychlíková, Saša Uhlová
Kamera: Jan Šípek
Hrají: Saša Uhlová
Film Hranice práce režisérky Apoleny Rychlíkové mapuje sedmiměsíční práci její kolegyně novinářky Saši Uhlové, která se nechávala zaměstnávat v nekvalifikovaných nízkopříjmových zaměstnáních. Saša Uhlová zaznamenávala prostředí kde pracovala, pomocí skryté kamery. Postupně vystřídala práci v nemocniční prádelně, v drůbežárně, za kasou v Albertu, v továrně na výrobu holítek a v třídírně odpadu. Dokument sleduje protagonistku nejen během zaměstnání, ale také v rámci jejího rodinného života, který kvůli její práci dost strádá a klade si otázku, kde jsou hranice, které člověk má nebo může práci obětovat.
Dokument Hranice práce Apoleny Rychlíkové, který vznikal před třemi lety, představuje svět špatně placené nekvalifikované práce a nedodržování zákoníku práce v České republice. Téma za tři roky rozhodně nezestárlo, naopak se v současné době ukazuje, že je mnohem širší, než by se mohlo zdát. Zdaleka se netýká jen České republiky a východní Evropy, která je dosud za takzvanou mzdovou železnou oponou, ale problém levné pracovní síly přesahuje i do západní Evropy, kam dojíždějí východoevropané i lidé mimo Evropu dělat práci, kterou by za daných podmínek místní dělat nechtěli. To se s plnou vahou ukazuje právě v těchto týdnech, kdy mají mnohé státy problém se sklizní zeleniny a ovoce.
V menší míře tato nerovnost Východu a Západu kopíruje ještě závažnější problém, kterým je blahobyt Severu postavený na vykořisťování Jihu. Pokud chceme vážně diskutovat o pracovních podmínkách v globalizovaném světě, je třeba si uvědomit, že nerovnosti mezi státy jsou překážkou k tomu, aby práce skutečně důstojná a odpovídajícím způsobem zaplacená. Ve světě, kde lidé mají problém uspokojit základní potřeby se vždy najde dostatek lidí, kteří budou ochotní někam odjet a tam se udřít k smrti, aby zajistili své rodiny.
O pracovních podmínkách v ČR a v Evropě a o budoucnosti práce proběhne po filmu debata.
.
> 19:00 Hudební úvod lidu Čanki (Karel Heřman, David Synák)
> 19:30 Hranice práce (ČR, A. Rychlíková, 71 min)
> Debata "Hranice práce světlometem koronavirove pandemie"po filmu: hosté Saša Uhlová a Apolena Rychlíková <

Zobrazit více »
program NAIFF 2020

The Mass – NAIFF

11 června @ 18:00 - 21:00
Sibiř, Dukelská tř. 123/50
Brno-sever-Husovice, 614 00 Česká republika
+ Google Mapa

The Mass + Borderline,  v rámci festivalu NAIFF 2020
Masa - The Mass

Režie, produkce, scénář: Ivo Bystřičan, Martin Pavlásek
Kamera, střih: Ivo Bystřičan
Masa je destilací lidské evoluce, podobenstvím o nakládání s hmotou, obrazem kontroly nad těly zavěšenými do tkaniva světa, vyvrhnutých z masy moře na suchou zem protkanou těly a pohybem lovců, sběračů a vagabundů. Observace odlišných forem abstrahovaných mas, jichž se zároveň stáváme součástí, vytváří plochu věčné přítomnosti – aktivního prázdna, které se mechanicky točí v uzavřeném kruhu jako by nebylo součástí začátku ani konce. Zůstává jen strohá přítomnost otisknutých stop holých životů.
.
Borderline

Režie: Stefano Liberti
Série dokumentů Borderline , režie Stefano Liberti 2015.
Pásmo krátkých snímků přináší svědectví z jednotlivých hraničních přechodů či širého moře, přes které se lidé snaží dostat do Evropy.
www.internazionale.it/storia/migranti-europa-mediterraneo
.
> 19:00 Borderline (Itálie, S. Liberti, 30 min)
> 19:30 The Mass (Řecko, ČR, M. Pavlásek, I. Bystřičan, 31 min)
> Debata po filmu: hosté Michal Pavlásek a Ivo Bystřičan <

Zobrazit více »

Trollové a kouzelný les – Helianthus

14 června @ 16:00 - 20:00
Sibiř, Dukelská tř. 123/50
Brno-sever-Husovice, 614 00 Česká republika
+ Google Mapa
šedesát
neděle 14. června 2020

Trollové a kouzelný les

Režie: Kevin Munroe, Kristian Kamp
Scénář: Kevin Munroe, Kristian Kamp, Paul Gerstenberger
Hudba: Daniel Scott
Odpradávna leží kdesi v hlubokých lesích království trollů. Nikdo z nich nežere děti, ani nedrtí kameny. Mimo dosah a zájem lidí si v přítmí a stínu užívají spokojeného života a veselí pod vládou krále Gromma. Někdo má jednu hlavu, někdo dvě a někdo tři hlavy, někdo je trochu kouzelný a jiný vůbec, z někoho jde trochu hrůza, když se špatně vyspí, někdo už začíná věkem kamenět. Kryjí se před sluncem a dobře se baví. Jednoho dne ovšem oblíbený král kvůli zradě a nastražené pasti zkamení a na jeho syna Tryma čeká velké dobrodružství. S pomocí přátel musí projít zakázaným kouzelným lesem, až na hranice světa trollů a lidí, získat zpět králův ukradený zkamenělý ocas a do tří dnů ho přinést zpátky. Pak králova kletba pomine. Trym byl vždycky jeden z nejveselejších trollů, teď ale musí legrácky stranou. Stojí před ním les plný nebezpečí, nástrah a trollích strašidel.

Zobrazit více »
program NAIFF 2020

přednáška Ivy Uhrové + Achtung Baby – NAIFF

18 června @ 18:00 - 21:30
Sibiř, Dukelská tř. 123/50
Brno-sever-Husovice, 614 00 Česká republika
+ Google Mapa

přednáška Ivy Uhrové + Achtung Baby,  v rámci festivalu NAIFF 2020
Turismus – pro přírodu zkáza nebo záchrana?
Iva Uhrová
Nejen o svých zkušenostech z Indonésie a dalších míst bude vyprávět koordinátorka ochranářsko-vzdělávacího projektu Help for jungle, Iva Uhrová ze Zoo Hodonín.
Může turismus být pro přírodu záchrana nebo naopak zkáza? A co se děje s přírodou v době, kdy je zastaven? Jak funguje černý trh s divokými zvířaty? A týká se to i České Republiky? Poodhalíme zákulisí čínské medicíny, pochybných suvenýrů a turistických pastí. Přemýšlejme, jaké následky mohou mít naše rozhodnutí a co vše je spojeno s našimi zážitky z dovolené. Jak můžeme pouhou “nevinnou” fotkou s divokým zvířetem přispívat k jejich týrání, nelegálnímu obchodu a následně vymírání ohrožených druhů? Být informovaným cestovatelem a kupujícím, který si je vědom „dění v zákulisí“ může být cesta, jak se nenechat nalákat na instantní senzaci. Věnovat se budeme také tématu propagace a sdílení fotek se zvířaty na sociálních sítích. Přednáška se bude týkat témat zodpovědné cestování a ekoturismus, černý trh se zvířaty, čínská medicína nebo atrakce a focení s divokými zvířaty…
www.helpforjungle.com
.
Achtung Baby

Režie: Sanjeev Sivan
Filmařský štáb se původně vydal do Ladakhu zdokumentovat zvyky a obyčeje lidu Drokpa (známých též jako Dardové), jejichž původ je zahalen tajemstvím. Mimoděk utroušená poznámka jednoho z místních o návštěvách německých turistek však dává pátrání zcela netušený směr. Vítěz v kategorii krátkých dokumentárních filmů na Indian Panorama Film Festival 2010, první indický dokument komerčně promítaný v kinech v USA.
filmfreeway.com/1415276
.
> 19:00 Iva Uhrová - Turismus – pro přírodu zkáza nebo záchrana?
> 20:30 Achtung baby (Indie, S. Sivan, 30 min)

Zobrazit více »
program NAIFF 2020

In the Devil’s Garden – NAIFF

25 června @ 18:00 - 21:30
Sibiř, Dukelská tř. 123/50
Brno-sever-Husovice, 614 00 Česká republika
+ Google Mapa

In the Devil's Garden v rámci festivalu NAIFF 2020
Ďáblova zahrada - In the Devil's Garden

Režie, scénář, kamera: Pavel Borecký
Film situuje diváka do provizorního prostředí zvířecího trhu v Alžírsku. Mezi krmením a čekáním se člověk naladí na těla koz a velbloudů, nejstarších společníků arabských mužů. Jak se přesouváme hlouběji do pouště, prostředí se změní v obětní zónu a odhaluje svá temná geopolitická tajemství. Senzorický etnografický film vás přiměje přemýšlet o banalitě vysídlování, omezení a vykořisťování na území mimo dohled lidí.
devilsgarden.byethost12.com
.
> 19:00 Ďáblova zahrádka (Alžírsko/Švýcarsko, P. Borecký, 25 min)
> Debata po filmu: host Pavel Borecký

Zobrazit více »
program NAIFF 2020

Ghettofest 2020 + NAIFF + gig

27 června @ 16:00 - 22:00
Sibiř, Dukelská tř. 123/50
Brno-sever-Husovice, 614 00 Česká republika
+ Google Mapa

Baronka a Baron + Luník IX + Švédi z osady + koncert kapel Kulma + Coffin Varnish
v rámci festivalu NAIFF 2020 a Ghettofestu
Baronka a Baron - Baronicha i Baron

Režie: Nadežda Popová
Baron a jeho žena jsou nejstaršími obyvateli cikánské osady. Zatímco vzpomínají na svoji nomádskou minulost, truchlí nad mizejícími tradicemi svých lidí.
.
Luník IX

Režie: Artúr Čonka
Artúr Čonka prožil první roky svého života na košickém sídlišti Luník IX ještě v dobách, než se z něj stalo největší romské ghetto na Slovensku. V osmi letech odešel s rodinou do Velké Británie. Krátký dokument zachycující každodenní těžkosti obyvatel sídliště Luník IX byl součástí jeho diplomové práce a v Británii se brzy stal terčem značné pozornosti médií. „Od nejútlejšího věku jsem musel pochybovat o své identitě, o tom, kde si stojím, co pro mě znamená romská kultura a co představuje ve vztahu k širší kultuře, ve které žiji. To mě přivedlo zpět do Luníku, abych tam hledal své kořeny prostřednictvím filmu a fotografie, a abych vám ukázal tvrdé podmínky, které moji lidé musí vytrpět v současné Evropě.“
www.romarchive.eu/en/collection/lunik-ix
.
Švédi z osady - Swedes from the Slum

Režie, scénář, kamera: Katarína Farkašová
Strhující příběh znovunalezené rodiny. Osudy tří romských svěřenců dětského domova, kteří dostali druhou šanci prožít plnohodnotně svoje dětství v nové rodině ve vzdáleném Švédsku. Touha po poznání biologických rodičů však neutuchá, a tak se Alexander, Christofer a Erik po letech opět vrací na Slovensko, aby se dozvěděli, odkud pocházejí, kdo jsou jejich biologičtí rodiče a kdo jsou jejich sourozenci, které vlastně vůbec neznají. Dojímavý příběh třech rodin ze Slovenska, které se dobrovolně vzdaly svých dětí, aby je tři rodiny ve vzdáleném Švédsku přijaly s láskou do svého náručí a nabídly jim nový, lepší život.
.
Kulma
D-beat kurwa kulma crust

bandzone.cz/kulma
.
Coffin Varnish
Burning Spirits jak hajzl

cvpunx.bandcamp.com
.
> 17:00 Baronka a Baron (Rusko, N. Popova, 20 min)
> 17:35 Luník IX (Velká Británie, A. Čonka, 9 min)
> 17:55 Švédi z osady (Slovensko, K. Farkašová, 72 min)
> 19:30 koncert kapel Kulma + Coffin Varnish

Zobrazit více »
+ Export akcí