Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

Anton Špelec, ostrostřelec + Učit

5. 7. 2020 @ 15:00 - 20:00

vstup volný
program III 2020

SeniorKino: Anton Špelec, ostrostřelec + KineDok: Učit


Anton Špelec, ostrostřelec  |  Sharp-Shooter
[ 80 min ~ 1932 ~ komedie ~ Československo ]
Režie: Martin Frič
Scénář: Emil Artur Longen, Josef Neuberg
Kamera: Otto Heller
Hudba: Jára Beneš
Hrají: Vlasta Burian, Růžena Šlemrová, Jaroslav Marvan, Theodor Pištěk, Jindřich Plachta, Jiří Dréman, Ella Nollová, Karel Postranecký, František Kreuzmann st., Alexander Třebovský, Čeněk Šlégl, Karel Schleichert, Viktor Nejedlý st., Emanuel Hříbal, Ferdinand Jarkovský, Anči Pírková, Robert Ford, Václav Menger, Jan W. Speerger, Josef Kytka, Antonín Frič, Luigi Hofman, Josef Klapuch, Jindřich Edl, F. X. Mlejnek, Jan Richter, František Říha, Eduard Šlégl, Bohdan Lachman, Josef Sládek, Emil Dlesk, Antonín Volný, Marie Oliaková, Antonín Šolc, Josef Prček
Střih: Martin Frič
Zvuk: Josef Zora

První samostatnou spoluprací režiséra Martina Friče s Vlastou Burianem se stala veselohra, v níž populární komik ztvárnil výrobce hudebních nástrojů, který má za urážku císařského majestátu skončit do vězení. Anton Špelec totiž nedostal od ostrostřeleckého spolku vytoužené vyznamenání, nehorázně se opil a nedržel jazyk za zuby. Místo sebe se rozhodne poslat do vězení svého zaměstnance, který však za mříže pošle nemocného tuláka… Fraška vracející se do období Rakouska-Uherska vznikla v roce 1932 na motivy divadelní hry Emila Artura Longena, jehož jiná předloha už inspirovala Burianovu populární komedii C. a k. polní maršálek (1930). Po úspěchu Antona Špelce patřil Martin Frič po několik let mezi Burianovy dvorním režiséry: společně realizovali ještě snímky Pobočník Jeho Výsosti, Hrdina jedné noci, Tři vejce do skla, Katakomby a Baron Prášil.

Anton Špelec, ostrostřelec photo
Anton Špelec, ostrostřelec, komedie, mládeži přístupno

Anton Špelec je sice svým povoláním výrobcem hudebních nástrojů, ale tělem i duší je ostrostřelec. V provinčním maloměstě se chystá velká paráda, při níž budou zasloužilí ostrostřelci dekorováni medailemi. Anton věří, že tentokrát přijde řada i na něho, ale je zklamaný, neboť jedna medaile chybí a on musí zase rok čekat. V hospodě se pak opije natolik, že urazí císaře pána a má jít za to do vězení. Je však třeba dokončit zakázku, a tak se Anton rozhodne poslat za sebe do vězení svého zaměstnance Josefa Kukačku a sám doma tajně pracuje. Ale ani Kukačkovi se do vězení nechce a pošle tam místo sebe tuláka, který by rád přečkal ve vězení zimu….
www.csfd.cz/film/3083-anton-spelec-ostrostrelec
www.filmovyprehled.cz/anton-spelec-ostrostrelec


Učit  |  Teach  |  Profu‘
[ 82 min ~ 2004 ~ dokumentární ~ România ]
Režie, scénář, kamera: Alex Brendea
Hrají: Dorin Ionita
Střih: Letitia Stefanescu
Zvuk: Razvan Ionescu

Osobnost transylvánského venkovského učitele matematiky, který vyučuje své studenty u sebe doma a ignoruje stávající osnovy, vypovídá leccos nejen o rumunském školském systému, ale také o tamní společnosti jako takové. Zarputilý starší pán se řídí slovy esejisty Constantina Noicy, podle nějž by v ideální škole neměla probíhat výuka, ale studenti by se tam naopak měli chodit osvobodit od tyranie učení. Portrétní observační dokument sleduje především dynamiku samotných lekcí, kde se kromě matematiky řeší také problém školství jako takového a kde učitel vystupuje jako otcovská figura.
.
Nejlepším filmem východní a střední Evropy se stal snímek Učit rumunského režiséra Alexe Brendea.
Porota sekce Mezi moři, ve které zasedli například americký filmový teoretik Timothy Corrigan, ocenila film „za oslavu nekonvenčnosti“. „Jde o zásadní film, který musí vidět celý svět. Učitel matematiky, který pracuje na okraji selhávajícího vzdělávacího systému, se stává transformačním mentorem skupiny mladých studentů. Díky jeho zanícené výuce totiž dostanou tu nejdůležitější životní lekci: „člověk se do toho, co dělá, musí tragicky zamilovat“. Cenu Mezi moři získává za oslavu nekonvenčnosti a přijetí složitosti, představivosti a vášně ve výuce film Učit,“ uvedla porota.
www.csfd.cz/film/780082-ucit
www.facebook.com/KineDok

www.facebook.com/KineDokCZ

.
> SeniorKino:
> 15:00 Anton Špelec, ostrostřelec (Československo; M. Frič; 80 min) <
> KineDok:
> 17:00 Učit (România; A. Brendea; 82 min) <

.
Alex Brendea
Režijně debutující Alex Brendea (1987) pracuje v rumunské kinematografii už deset let jako kameraman. Kromě několika hraných filmů snímal například dokument Dietera Aunera Off the Beaten Track (2010) o pastevcích na severu Transylvánie nebo Anul dragonului (2013) z produkce HBO Europe věnovaný čínským imigrantům v Rumunsku.
500px.com/p/breghy


#BioSibir #promítání #Brno #Sibiř #projekce #promitani #AlexBrendea #verejnaprojekce #Sibir #kino #Bio #Husovice #AntonSpelecOstrostrelec #dokument #komedie #VlastaBurian #Burian #MartinFric #Fric #Ucit #SeniorKino #KineDok #Teach #Profu #SharpShooter #Rumunsko

Podrobnosti

Datum:
5. 7. 2020
Čas:
15:00 - 20:00
Cena:
vstup volný
Rubriky Akce:
,
Webová stránka:
www.facebook.com/events/910939392738841

Místo konání

Sibiř
Dukelská třída 50/123
Brno-Husovice, 614 00 Česká republika
+ Google Mapa
Telefon:
info@biosibir.cz
Webová stránka:
biosibir.cz

Pořadatel

BioSibir.cz
Telefon:
Sibiř gang
Email:
biosibir@gmail.com
Webová stránka:
www.facebook.com/biosibir