Kdo seje vítr, sklízí bouři I.

V pátek 25. 10. od 18:30 vás zveme na další benefiční akci pod záštitou Cruel Command Events!
Výtěžek z akce půjde na Limity jsme my (více info dole).
Na místě bude vegan jídlo za nízké ceny, těšit se můžete zase na zdravé laskominy z kuchyně Cruel Kitchen, propagační materiály, merch…
——————————————————————————————-
KAPELY:

Vortex (hc/hc, Svatý Kopeček)

Bi-ka Kaifa (Šternberk, crust AF)

Orban (fastcore, Orbanistán)

Dno (post-crust, Orlova)

Vstupné: 100+ (nezapomeň, že výtěžek jde na dobrou věc)

Více info k benefici – Zástupci uhelného průmyslu se všude na světě snaží zuby nehty ubránit síle rostoucího hnutí, které poukazuje na devastující dopady jeho činnosti a protesty proti svému špinavému byznysu potlačit. U nás Báňský úřad rozesílá mnohatisícové pokuty odvážným lidem, kteří loni v létě vstoupili do dolu Bílina, aby protestovali proti jeho rozšiřování. Provozovatel Bíliny, firma Severočeské doly, patřící do koncernu ČEZ, navíc zažalovala necelou stovku lidí, po kterých požaduje částku přesahující šest set tisíc korun. Výtěžek z koncertu pomůže hnutí Limity jsme my pomoct lidem, kteří kvůli ochráně klimatu čelí represi.

Folklorní Bašavel na Sibiři s Ivanem Herákem: romský folklór

V pátek 18. 10. vás zveme na již druhý bašavel, tentokrát se zaměřením na romský folklór a jeho propojení s folkórem moravským a dalšími žánry.

PROGRAM AKCE

17 – 19:30 HUDEBNÍ WORKSHOP PRO FOLKLORISTY/MUZIKANTY se zaměřením na romský folklór (lektoři Ivan Herák – prim, Roman (Kupčík) Horváth – doprovodné nástroje, harmonie)

Zajímá Vás romský folklor? Chcete hrát skladby s pravou romskou energií a harmonií? Zajímají Vás romské texty a co znamenají? Pak je workshop přímo pro Vás!

CENA workshopu je 300 Kč (v ceně je i vstup na večerní akci)
Workshop je vhodný pro muzikanty různého nástrojového obsazení.
Před workshopem Vám budou na základě přihlášky zaslány podklady.
Na workshop je nutné se předem přihlásit.

20:00 – 00:00?? BESEDA U CIMBÁLU S CM pod vedením IVANA HERÁKA – PRO VEŘEJNOST
Otevřeno pro folkloristy (muzikanty a tanečníky) a také všechny milovníky a posluchače folkloru. Vstupné 50 Kč.

Rojava: skrytá syrská revoluce

V návaznosti na události uplynulých dní a v rámci Demonstrace za Rojavu vás dnes zveme na projekci dokumentu o rojavském politickém a společenském experimentu.

Po skončení brněnské manifestace uvedeme dnes ve 20 hodin tento starší, ale o to výmluvnější film k tématu rojavské revoluce a (nejen) kurdského odboje vůči teroristům z Daesh (na Západě znamým pod pojmem Islámský stát/ISIS). Jde o krátký dokument britské stanice BBC nazvaný Rojava: Skrytá syrská revoluce. I když je místy poměrně schematický, myslíme si, že ve svých 22 minutách poskytuje docela objektivní souhrn tamního dění a dává možnost utvořit si obrázek o celkové situaci i bez nutnosti číst předem další texty k jeho pochopení.

Film přeložili aktivisté z Iniciativy Ne rasismu! a byl promítnut na festivalu NAIFF v roce 2014.

Za Rojavu

Jako jednotlivci sdružení v kolektivu brněnského centra Sibiř se zděšením sledujeme vývoj situace v severní Sýrii v průběhu posledních několika dní a vyjadřujeme svou solidaritu s kurdským lidem. Násilí, ke kterému nyní v oblasti dochází, považujeme i za naši zodpovědnost. Jen v loňském roce vybavila Česká republika tureckou armádu, která právě útočí na někdejší kurdské spojence Západu proti Islámskému státu, zbraněmi a vojenským materiálem za téměř 5,5 miliónu eur, byť včera konečně pozastavila vývozní licence na tento materiál do Turecka. Vyzýváme všechny, komu není zoufalý vývoj v této oblasti lhostejný, aby se ve středu připojili k Demonstraci za Rojavu na Dominikánském náměstí v Brně nebo k Solidaritě s Rojavou v Praze na Klárově.

Naše zvony pěkně znějí

Ve čtvrtek 17. 10. od 20 hodin vás zveme na promítání nezávislého hudebního filmu Naše zvony pěkně znějí, který je sbírkou obrazů lidové poezie o lásce a vojně.

Zvony provázejí člověka při okamžicích největšího štěstí i nejhlubšího smutku a mimo to čtvrthodinu co čtvrthodinu oznamují čas. Jeho klidný tok, který postupně proměňuje krajinu i lidské city, je náhle zpřetrhán běsnící rychlostí války. Tato proměna je ve filmu vyjádřena lyrickou poezií, hudbou a prostřednictvím symbolů, například právě zvonů.

Hudební podoba filmu vznikla ve zvukové režii Přemysla Haase na motivy koncertního pásma Lidové muziky z Chrástu. Její členové herecky ztvárnili postavy tohoto příběhu natočeného v přírodních kulisách Konstantinolázeňska. Obrazy k písním přenesl na plátno kameraman Jiří Dvorský. Podle námětu Vojtěcha Kouby film vytvořili Pavel Kielberger (režie) a Přemysl Kouba (scénář).

Délka 50 min.

Podzimní škola na Sibiři: architektonický workshop

Architektonický workshop s přednáškami probíhá ve dnech 10. 10.-12. 10.  2019.

Téměř v každé městské části se v současnosti vyskytují chátrající komunitní centra, která dříve byla středem lokality nebo čtvrti. Kina, sály, kulturní centra, místa k setkávání. Místním chybí a objevují se iniciativy, které se je pokoušejí rekonstruovat.

Často se však ocitají v komplikované situaci i díky omezeným prostředkům. Jak se tedy dá opravit a znovu oživit srdce lokality bez milionových investic? To je cílem a výzvou projektů připravovaných studenty architektury na říjnovém třídenním workshopu, které nebudou směřovat jen do šuplíku – výstupem by měl být vizuální návrh podoby sálu, který se dá následně prakticky realizovat.

Na workshopu proběhnou také večerní přednášky zahraničních a tuzemských hostů z univerzit a prezentace vytvořených projektů.

Workshopu se lektorsky nebo přednáškou zúčastní: Jan Blažek, Veronika Šrek Bromová, Jarmila Fučíková, Merdzana Mujkanovic, Hana Slouková, Radek Toman

Akci pořádá Sibiř společně s Fakultou architektury Brno VUT, proděkanem Radkem Tomanem a Gymnáziem Elgartova. Děkujeme a srdečně zveme !

Přesný časový harmonogram workshopu:

Čtvrtek 10.10.

17:00 Začátek workshopu

18:30 Radek Toman: „Úžasně nedokonalá architektura“

19:00 Jarmila Fučíková a Hana Slouková „Prázdné urbánní monumenty Brna“

20:00 Jan Blažek „Komunitní sdílené město: Význam komunity a komunitních míst pro ekologický život ve městě“

Pátek 11.10.

Práce účastníků workshopu spolu s lektory

Sobota 12.10.

18:00 Merdzana Mujkanovic „Creative hub Sarajevo“

19:00 Prezentace studentských návrhů

Večerní přednášky a prezentace jsou volně přístupné, ale účast na třídenním workshopu určeném pro studenty GymElg a Fakulty architektury VUT Brno je početně omezena, registrujte se prosím na mailu rplasek@gymelg.cz nebo tomanr@fa.vutbr.cz

Zahájení výstavy fotografií k seriálu Budoucnost je teď!

Panelová diskuze o sociálních aspektech klimatické krize – 9. 10. 2019

V seriálu Budoucnost je teď! autoři popsali, jak klimatická krize v České republice dopadá na všechny, zejména pak na sociálně slabší. Chceme-li vést smysluplnou debatu o odklonu od kapitalistického systému, který je v kořenech klimatické krize, nesmíme opomíjet, že sociální a klimatické problémy je třeba řešit společně a požadovat co nejvíce rozhodovacích pravomocí a ekonomické moci pro lidi, ne pro velké firmy. O propojení kapitalismu s klimatickou krizí a možných východiscích diskutovali autoři seriálu Vojtěch Pecka, Barbora Bakošová a Karolína Poláčková.

Diskuze proběhla u příležitosti vernisáže fotografií Petra Zewlakka Vrabce, jež doplňují klimatické reportáže, které vyšly na A2larmu v průběhu léta a září.

Feministická konference na téma Neviditelná péče přinese o víkendu 27.9. – 29.9. odborné přednášky i praktické workshopy

Poslední zářijový víkend na Sibiři proběhne 2. ročník feministické konference, tentokrát věnovaný tématu Neviditelná péče. Akci stejně jako v předchozím roce pořádá kolektiv SdruŽeny.

Na programu bude pestrá nabídka odborných přednášek, během kterých vystoupí sociální vědkyně a odbornice na genderovou problematiku z katedry FSS MU nebo Universität Wien, součástí budou i praktické workshopy sebeobrany, promítání filmu o porodnickém násilí nebo vyhlášení Ceny Františky Plamínkové.

Na místě bude k dispozici dětský koutek i drobné občerstevní.

K podrobnějším informacím k programu viz níže, těšíme se na Vaši návštěvu!

Odkaz na fb událost:

https://www.facebook.com/events/375668936599038/

 

Program:

——————————–PÁTEK /// 27.09.2019——————————

17:00 DVEŘE

Foyer:
17:30 – 19:30 ZAPLÉTÁNÍ – Workshop DreadyZnojmo

Hlavní sál:
18.00 – 19:30 ŽENY A KLIMATICKÁ ZMĚNA – Veronika Fuxová

20:00 OFICIÁLNÍ ZAHÁJENÍ

20:15 – 21:00 NEVKUSNÁ PERFORMANCE SKUPINY NEWkus

21:00 – 22:00 MISBEHAVIOR – Dj set by Sheala

——————————–SOBOTA /// 28.09.2019————————–

Foyer:
09:00 – 11:00 SNÍDANĚ S FEMINISTKAMI: Péče jako feministický problém / Čtení textu Silvia Federici. Bod Nula + diskuze

13:00-14:30 ISTANBULSKÁ ÚMLUVA – Aneta Petani

16:30 – 18:30 ZAPLÉTÁNÍ – Workshop DreadyZnojmo

18:30 – 19:00 DISKUZE: Film Medzi nami

Hlavní sál
11:00 – 12:00 CO JE PRO NÁS SELF-CARE? – Katarína Danová

13:00 – 14:30 DISKUZE: ORGANIZOVÁNÍ SE V PEČUJÍCÍCH PROFESÍCH – Miriam Kanioková, Magda Frišauová, Jana Logrová, Petr Pávek

15:00 – 16:30 BUĎTE SUPERHRDIN(K)Y – DYNAMICKÝ KURZ SEBEOBRANY – Jasmína Houdek

17.00 – 18.30 MEDZI NAMI – promítání filmu o porodnickém násilí

18.45 – 19.45 PRVNÍ FEMINISTICKÝ ATELIÉR – Kateřina Olivová a Darina Alster

20:00 – 20:30 SEX VČERA, DNES A ZÍTRA (stand-up) Lucie Jarkovská a Kateřina Lišková

20:45 – 21:15 CENA FRANTIŠKY PLAMÍNKOVÉ – vyhlášení

21:30 – 22:00 PERFORMANCE – Kateřina Olivová a Darina Alster

——————————–NEDĚLE /// 29.09.2019—————————
Foyer
10:00 – 11:00 PÉČE A AKTIVISMUS: Představení Emoční první pomoci – Anežka Michnová

13:00 – 15:00 PROCHÁZKA: KDE CHYBÍ ŽENY? – Sylva Ficová

Hlavní Sál
11:00 – 12:00 INTIMITA A DEMOKRACIE – Anna Pospěch Durnová

15:30 – 16:30 CHYBÍ NÁM PÉČE – Sestry Věčné Radosti

Jak čchi kung změnil můj život s roztroušenou sklerózou: workshop Lenky Kyčerkové ve čtvrtek 12.9. od 17:00 hod.

Ve čtvrtek 12.9.  na Sibiři přivítáme blogerku, dlouholetou dobrovolnici a aktivistku Lenku Kyčerkovou Veselou, která od 17:00 hod. povypráví o svých zkušenostech se zákeřnou autoimunitní chorobou a především o tom, jak lze s touto nemocí aktivně pracovat prostřednictvím meditačních cvičení čchi kung:

Osobní pohled do jednoho obyčejně neobyčejného života s roztroušenou sklerózou.

Lence je 36 let a před rokem a půl se jí obrátil život naruby, díky

neurodegenerativnímu onemocnění náhodně zjištěnému během výzkumu.

Ihned začala hledat možnosti, jak podpořit klasickou léčbu alternativní možností.

V čchi kungu našla velkého pomocníka po všech směrech.

Následně si dodělala lektorský kurz a učí cvičit další pacienty nejen s touto nemocí.

Jak jí čchi kung razantně změnil dosavadní život?

Co je vůbec čchi kung?

Jak jí pomáhá v každodenním životě s roztroušenou sklerózou?

Kde aktuálně čchi kung učí?

 

Těšit se můžete na:

  1. Osobní povídání Lenky
  2. Ukázku čchi kungu
  3. Meditaci
  4. Nebude chybět ani místo pro dotazy.

Lenka je autorkou blogu na facebooku Můj život s roztroušenou sklerózou, který najdete pod tímto odkazem:

https://www.facebook.com/roztrousenaskleroza/

Další promítání animovaného filmu pro děti: Velká oříšková loupež 2 v neděli 15.9. na Sibiři ve spolupráci se spolkem Helianthus

V polovině září nás na Sibiři zastihnete mimo jiné v průběhu promítání dalšího animovaného filmu pro děti, které u nás pořádá husovický spolek Institut pro kulturu a vzdělávání Helianthus. Těšíme se na Vaši návštěvu v neděli 15.9. od 17:00 hod.!

K dispozici bude dětský koutek.

Vstupné 60 Kč.

Odkaz na ČSFD:

https://www.csfd.cz/film/397059-velka-oriskova-loupez-2/prehled/?fbclid=IwAR2kU0LFGQ1JuKWeNNUtv0j3UlyufD_VIA7VI9-joVSBbWY_BJfaaF0EEJw

Odkaz na fb událost:

https://www.facebook.com/events/2230328380430058/