Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

The Mass + hosté – NAIFF

11. 6. 2020 @ 18:00 - 21:30

vstup volný
program NAIFF 2020

The Mass + Borderline + hosté Michal Pavlásek a Ivo Bystřičan, v rámci festivalu NAIFF 2020


Masa – The Mass
[ 31 min ~ 2016 ~ dokumentární/krátkometrážní ~ Česko/Řecko ]
Režie, produkce, scénář: Ivo Bystřičan, Martin Pavlásek
Kamera, střih: Ivo Bystřičan
Masa je destilací lidské evoluce, podobenstvím o nakládání s hmotou, obrazem kontroly nad těly zavěšenými do tkaniva světa, vyvrhnutých z masy moře na suchou zem protkanou těly a pohybem lovců, sběračů a vagabundů. Observace odlišných forem abstrahovaných mas, jichž se zároveň stáváme součástí, vytváří plochu věčné přítomnosti – aktivního prázdna, které se mechanicky točí v uzavřeném kruhu jako by nebylo součástí začátku ani konce. Zůstává jen strohá přítomnost otisknutých stop holých životů.
filmfreeway.com/912032
.
Borderline
[ 30 min ~ 2015 ~ dokumentární ~ Italy ]
Režie: Stefano Liberti
Série dokumentů Borderline [Mersin (Turecko), Calais (Francie), Fiumicino, Melilla (Španělsko), Lampedusa, Kapitain Andreevo (Bulharsko)], režie Stefano Liberti 2015.
Pásmo krátkých snímků přináší svědectví z jednotlivých hraničních přechodů či širého moře, přes které se lidé snaží dostat do Evropy.
www.internazionale.it/storia/migranti-europa-mediterraneo
.
> 19:00 Borderline (Itálie; S. Liberti; 30 min) <

> 19:30 The Mass (Česko/Řecko; M. Pavlásek, I. Bystřičan; 31 min) <
> debata po filmu: hosté Michal Pavlásek a Ivo Bystřičan <
.
festival NAIFF 2020
[NAIFF je první český festival dokumentárních filmů o domorodých lidech]
V dnešní době žije na Zemi přibližně 350 milionů domorodých lidí ve více než sedmdesáti zemích. Někdy jako většinová část populace, ovšem častěji jako minority. Domorodí lidé žijí v souladu s přírodou, o kterou se starají, a opatrují ji. Životy domorodých národů jsou úzce spjaty s jejich životním prostředím, ze kterého čerpají jídlo a přístřeší. Země jim zároveň slouží jako duchovní kotva, kterou po věky opatrují.
Pokud se podíváme, kde domorodé národy žijí a kde je nejzachovalejší biologická rozmanitost, spatříme naprostou shodu. Ne náhodou. O své životní prostředí domorodé národy pečovaly po staletí. A pokud do jejich teritorií nezavítá externí činitel, budou v tom pokračovat i nadále. Odhaduje se, že na této planetě existuje okolo 6000 jazyků. Z toho čtyřmi tisíci hovoří domorodí lidé. Pokud se podíváme na mapu, zjistíme, že jazyková a kulturní rozmanitost má přímou úměru k rozmanitosti biologické. Právě proto je třeba si uvědomit, že domorodí lidé jsou pro globální zájmy nepostradatelní. Tím, že ochráníme přírodní národy, ochráníme kulturní a jazykovou rozmanitost, zároveň však i rozmanitost biologickou.
• Domorodí lidé jsou nejchudšími z chudých. Nejzákladnější produkty jako jídlo, obuv či očkování jsou pro ně cenově nedosažitelné.
• Domorodí lidé vykazují nejvyšší hodnoty chudoby, dětské úmrtnosti či negramotnosti a naopak nejnižší hodnoty naděje dožití.
• Mnoho domorodých národů dotčených kolonialistickými praktikami dnes čelí sociálním problémům, jako jsou například sebevraždy, fyzické a emocionální strádání, alkoholismus či jiné formy závislostí.
• Rozvojové programy vlád v zemích, kde domorodé národy žijí, mnohdy vytvářejí či podporují podmínky pro asimilaci a závislost domorodých etnik na většinové společnosti.
Festival NAIFF se pokusí divákům představit dnešní život domorodých lidí v různých kulturních areálech prostřednictvím dokumentárních filmů, přednášek a diskusí.
www.facebook.com/naiff.cz


#BioSibir #promítání #Brno #Sibiř #projekce #promitani #NAIFF #verejnaprojekce #Sibir #kino #Bio #Husovice #film #dokument #masa #themass #MartinPavlasek #IvoBistrican #Borderline

Podrobnosti

Datum:
11. 6. 2020
Čas:
18:00 - 21:30
Cena:
vstup volný
Rubriky Akce:
, ,
Webová stránka:
www.facebook.com/events/864210040656837

Místo konání

Sibiř
Dukelská třída 50/123
Brno-Husovice, 614 00 Česká republika
+ Google Mapa
Telefon:
info@biosibir.cz
Webová stránka:
biosibir.cz

Pořadatel

NAIFF
Telefon:
736 657 677
Email:
vencapecl@seznam.cz
Webová stránka:
www.facebook.com/naiff.cz