Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

Ghettofest 2020 + NAIFF + gig

27. 6. 2020 @ 16:00 - 22:00

vstup volný
program NAIFF 2020

Baronka a Baron + Luník IX + Švédi z osady + koncert kapel Kulma + Coffin Varnish,
v rámci festivalu NAIFF 2020 a Ghettofestu


Baronka a Baron  |  Baronicha i Baron
[ 20 min ~ 2007 ~ dokumentární ~ Rusko ]
Režie: Nadežda Popová
Baron a jeho žena jsou nejstaršími obyvateli cikánské osady. Zatímco vzpomínají na svoji nomádskou minulost, truchlí nad mizejícími tradicemi svých lidí.
.
Luník IX
[ 9 min ~ 2012 ~ dokumentární ~ Velká Británie ]
Režie: Artúr Čonka
Artúr Čonka prožil první roky svého života na košickém sídlišti Luník IX ještě v dobách, než se z něj stalo největší romské ghetto na Slovensku. V osmi letech odešel s rodinou do Velké Británie. Krátký dokument zachycující každodenní těžkosti obyvatel sídliště Luník IX byl součástí jeho diplomové práce a v Británii se brzy stal terčem značné pozornosti médií. „Od nejútlejšího věku jsem musel pochybovat o své identitě, o tom, kde si stojím, co pro mě znamená romská kultura a co představuje ve vztahu k širší kultuře, ve které žiji. To mě přivedlo zpět do Luníku, abych tam hledal své kořeny prostřednictvím filmu a fotografie, a abych vám ukázal tvrdé podmínky, které moji lidé musí vytrpět v současné Evropě.“
www.romarchive.eu/en/collection/lunik-ix
.
Švédi z osady  |  Swedes from the Slum
[ 79 min ~ 2018 ~ dokumentární ~ Slovensko ]
Režie, scénář, kamera: Katarína Farkašová
Strhující příběh znovunalezené rodiny. Osudy tří romských svěřenců dětského domova, kteří dostali druhou šanci prožít plnohodnotně svoje dětství v nové rodině ve vzdáleném Švédsku. Touha po poznání biologických rodičů však neutuchá, a tak se Alexander, Christofer a Erik po letech opět vrací na Slovensko, aby se dozvěděli, odkud pocházejí, kdo jsou jejich biologičtí rodiče a kdo jsou jejich sourozenci, které vlastně vůbec neznají. Dojímavý příběh třech rodin ze Slovenska, které se dobrovolně vzdaly svých dětí, aby je tři rodiny ve vzdáleném Švédsku přijaly s láskou do svého náručí a nabídly jim nový, lepší život.


Kulma
D-beat kurwa kulma crust
[Ostravatěpojebe]
bandzone.cz/kulma

.
Coffin Varnish
Burning Spirits jak hajzl
[štatl nevídaně]
cvpunx.bandcamp.com

.
> 17:00 Baronka a Baron (Rusko; N. Popova; 20 min) <
> 17:35 Luník IX (Velká Británie; A. Čonka; 9 min) <
> 17:55 Švédi z osady (Slovensko; K. Farkašová; 72 min) <

> 19:30 koncert kapel Kulma + Coffin Varnish v rámci Ghettofestu 2020 <
.
festival NAIFF 2020
[NAIFF je první český festival dokumentárních filmů o domorodých lidech]
V dnešní době žije na Zemi přibližně 350 milionů domorodých lidí ve více než sedmdesáti zemích. Někdy jako většinová část populace, ovšem častěji jako minority. Domorodí lidé žijí v souladu s přírodou, o kterou se starají, a opatrují ji. Životy domorodých národů jsou úzce spjaty s jejich životním prostředím, ze kterého čerpají jídlo a přístřeší. Země jim zároveň slouží jako duchovní kotva, kterou po věky opatrují.
Pokud se podíváme, kde domorodé národy žijí a kde je nejzachovalejší biologická rozmanitost, spatříme naprostou shodu. Ne náhodou. O své životní prostředí domorodé národy pečovaly po staletí. A pokud do jejich teritorií nezavítá externí činitel, budou v tom pokračovat i nadále. Odhaduje se, že na této planetě existuje okolo 6000 jazyků. Z toho čtyřmi tisíci hovoří domorodí lidé. Pokud se podíváme na mapu, zjistíme, že jazyková a kulturní rozmanitost má přímou úměru k rozmanitosti biologické. Právě proto je třeba si uvědomit, že domorodí lidé jsou pro globální zájmy nepostradatelní. Tím, že ochráníme přírodní národy, ochráníme kulturní a jazykovou rozmanitost, zároveň však i rozmanitost biologickou.
• Domorodí lidé jsou nejchudšími z chudých. Nejzákladnější produkty jako jídlo, obuv či očkování jsou pro ně cenově nedosažitelné.
• Domorodí lidé vykazují nejvyšší hodnoty chudoby, dětské úmrtnosti či negramotnosti a naopak nejnižší hodnoty naděje dožití.
• Mnoho domorodých národů dotčených kolonialistickými praktikami dnes čelí sociálním problémům, jako jsou například sebevraždy, fyzické a emocionální strádání, alkoholismus či jiné formy závislostí.
• Rozvojové programy vlád v zemích, kde domorodé národy žijí, mnohdy vytvářejí či podporují podmínky pro asimilaci a závislost domorodých etnik na většinové společnosti.
Festival NAIFF se pokusí divákům představit dnešní život domorodých lidí v různých kulturních areálech prostřednictvím dokumentárních filmů, přednášek a diskusí.
www.facebook.com/naiff.cz


#BioSibir #promítání #Brno #Sibiř #projekce #promitani #NAIFF #verejnaprojekce #Sibir #kino #Bio #Husovice #film #dokument #gig #koncert #Ghettofest #Ghettofest2020 #Kulma #CoffinVarnish #BaronkaAbaron #SvediZosady #LunikIX #Ghetto #NadezdaPopova #ArturConka #KatarinaFarkasova

Podrobnosti

Datum:
27. 6. 2020
Čas:
16:00 - 22:00
Cena:
vstup volný
Rubriky Akce:
, , , , ,
Webová stránka:
www.facebook.com/events/2625669984148861

Místo konání

Sibiř
Dukelská třída 50/123
Brno-Husovice, 614 00 Česká republika
+ Google Mapa
Telefon:
info@biosibir.cz
Webová stránka:
biosibir.cz

Pořadatelé

NAIFF
BioSibir.cz