Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

VOXPOT – Ve stínu Číny + hosté – NAIFF

1. 10. 2020 @ 19:00 - 21:30

vstup volný
program NAIFF 2020

VOXPOT – Ve stínu Číny + hosté Vojtěch Boháč a Aneta Václavíková, závěr festivalu NAIFF 2020


VOXPOT – Ve stínu Číny
[ 30 min ~ 2020 ~ reportáž/dokument ~ Česko ]
Režie, kamera, produkce, střih: VOXPOT
Převýchovné tábory, mizející lidé a plány na světovou dominanci?
V čínské provincii Sin-ťiang mizí v lágrech desítky tisíc příslušníků místních etnických menšin. Jde především o Ujgury, Kazachy a Kyrgyzy. Tato západočínská provincie má zásadní postavení v plánech na stavbu Nové hedvábné stezky, masivního hospodářského projektu, o který usiluje současný čínský prezident Si Ťin-pching už od svého nástupu do úřadu v roce 2013.
Nová hedvábná stezka je komplexní finanční a obchodní strategií Číny pro nové tisíciletí. Země tak reaguje na nevyváženou ekonomickou situaci ve světě a zároveň se tak snaží zvýšit globální politický a ekonomický vliv Čínské lidové republiky. Nestabilita a separatizmus v příhraničních regionech jsou čínskou komunistickou stranou považovány za hrozbu ambiciózním plánům na posílení vlastní pozice ve světě.
atrium.fss.muni.cz/absolventi/voxpot-videoreportaze-ze-zahranici-delame-v-cesku-nejlip
www.voxpot.cz/prevychovne-tabory-mizejici-lide
www.darujme.cz/projekt/1201577

.
> 19:00 Ve stínu Číny (Česko; VOXPOT; 30 min) <
> debata po filmu: hosté Vojtěch Boháč a Aneta Václavíková <

.
Závěr festivalu NAIFF 2020
[NAIFF je první český festival dokumentárních filmů o domorodých lidech]
V dnešní době žije na Zemi přibližně 350 milionů domorodých lidí ve více než sedmdesáti zemích. Někdy jako většinová část populace, ovšem častěji jako minority. Domorodí lidé žijí v souladu s přírodou, o kterou se starají, a opatrují ji. Životy domorodých národů jsou úzce spjaty s jejich životním prostředím, ze kterého čerpají jídlo a přístřeší. Země jim zároveň slouží jako duchovní kotva, kterou po věky opatrují.
Pokud se podíváme, kde domorodé národy žijí a kde je nejzachovalejší biologická rozmanitost, spatříme naprostou shodu. Ne náhodou. O své životní prostředí domorodé národy pečovaly po staletí. A pokud do jejich teritorií nezavítá externí činitel, budou v tom pokračovat i nadále. Odhaduje se, že na této planetě existuje okolo 6000 jazyků. Z toho čtyřmi tisíci hovoří domorodí lidé. Pokud se podíváme na mapu, zjistíme, že jazyková a kulturní rozmanitost má přímou úměru k rozmanitosti biologické. Právě proto je třeba si uvědomit, že domorodí lidé jsou pro globální zájmy nepostradatelní. Tím, že ochráníme přírodní národy, ochráníme kulturní a jazykovou rozmanitost, zároveň však i rozmanitost biologickou.
• Domorodí lidé jsou nejchudšími z chudých. Nejzákladnější produkty jako jídlo, obuv či očkování jsou pro ně cenově nedosažitelné.
• Domorodí lidé vykazují nejvyšší hodnoty chudoby, dětské úmrtnosti či negramotnosti a naopak nejnižší hodnoty naděje dožití.
• Mnoho domorodých národů dotčených kolonialistickými praktikami dnes čelí sociálním problémům, jako jsou například sebevraždy, fyzické a emocionální strádání, alkoholismus či jiné formy závislostí.
• Rozvojové programy vlád v zemích, kde domorodé národy žijí, mnohdy vytvářejí či podporují podmínky pro asimilaci a závislost domorodých etnik na většinové společnosti.
Festival NAIFF se pokusí divákům představit dnešní život domorodých lidí v různých kulturních areálech prostřednictvím dokumentárních filmů, přednášek a diskusí.
www.facebook.com/naiff.cz


#BioSibir #promítání #Brno #Sibiř #projekce #promitani #NAIFF #verejnaprojekce #Sibir #kino #Bio #Husovice #film #dokument #VOXPOT #VojtechBohac #AnetaVaclavikova #VeStinuCiny #Cina #Ujgur #reportaz

Podrobnosti

Datum:
1. 10. 2020
Čas:
19:00 - 21:30
Cena:
vstup volný
Rubriky Akce:
,
Webová stránka:
www.facebook.com/events/3541880189184907

Místo konání

Sibiř
Dukelská třída 50/123
Brno-Husovice, 614 00 Česká republika
+ Google Mapa
Telefon:
info@biosibir.cz
Webová stránka:
biosibir.cz

Pořadatel

NAIFF
Telefon:
736 657 677
Email:
vencapecl@seznam.cz
Webová stránka:
www.facebook.com/naiff.cz