Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

Schooling the World – NAIFF

9. 7. 2020 @ 18:00 - 22:00

vstup volný
program NAIFF 2020

Školitelé světa + Vzdělání – nástroj rozvoje, v rámci festivalu NAIFF 2020


Školitelé světa  |  Schooling the World: The White Man’s Last Burden
[ 66 min ~ 2010 ~ dokumentární ~ U$A/Indie ]
Režie: Carol Black
Hrají:
Vandana Shiva
Tento unikátní a pro mnohé kontroverzní dokument nahlíží na vzdělání a téma „břemene bílého muže“ zcela novou optikou.
„Kdybyste chtěli zničit starodávnou kulturu během jediné generace, jak byste to udělali? Změnili byste způsob, jakým vzdělává své děti.“
Vzdělání se stalo jedním z nejoblíbenějších nástrojů rozvoje a zařadilo se mezi Rozvojové cíle milénia OSN. Jakých dosáhly tyto projekty úspěchů? Film zpochybňuje přesvědčení, že západní model vzdělávání pomáhá zlepšovat život, ať se dostane kamkoli. Zamýšlí se nad odcizujícím dopadem vzdělání nejen u dětí ale i dospělých v domorodém kontextu, např. v Ladakhu. Zdůrazněn je i odlišný, avšak rovněž ničivý kontext vzdělání v Americe. Film nabízí pronikavý pohled pro všechny, kdo se zajímají o smysluplnou výchovu, vzdělání dětí a budoucnost lidské civilizace.

.
Vzdělání – nástroj rozvoje
[ 35 min ~ 2012 ~ záznam části panelové diskuse ~ Brno ]
Václav Pecl
Ve dnech 9.-10. 11. 2012 proběhl v Brně v prostorách FSS MU čtvrtý ročník festivalu dokumentárních filmů o domorodých lidech NAIFF a v případě zájmu bude puštěn záznam části panelové diskuse.
.
> 19:00 Schooling the World: The White Man’s Last Burden (U$A; C. Black; 66 min) <

> 20:15 záznam části panelové diskuse: Vzdělání – nástroj rozvoje (Brno; V. Pecl; 35 min) <
.
festival NAIFF 2020
[NAIFF je první český festival dokumentárních filmů o domorodých lidech]
V dnešní době žije na Zemi přibližně 350 milionů domorodých lidí ve více než sedmdesáti zemích. Někdy jako většinová část populace, ovšem častěji jako minority. Domorodí lidé žijí v souladu s přírodou, o kterou se starají, a opatrují ji. Životy domorodých národů jsou úzce spjaty s jejich životním prostředím, ze kterého čerpají jídlo a přístřeší. Země jim zároveň slouží jako duchovní kotva, kterou po věky opatrují.
Pokud se podíváme, kde domorodé národy žijí a kde je nejzachovalejší biologická rozmanitost, spatříme naprostou shodu. Ne náhodou. O své životní prostředí domorodé národy pečovaly po staletí. A pokud do jejich teritorií nezavítá externí činitel, budou v tom pokračovat i nadále. Odhaduje se, že na této planetě existuje okolo 6000 jazyků. Z toho čtyřmi tisíci hovoří domorodí lidé. Pokud se podíváme na mapu, zjistíme, že jazyková a kulturní rozmanitost má přímou úměru k rozmanitosti biologické. Právě proto je třeba si uvědomit, že domorodí lidé jsou pro globální zájmy nepostradatelní. Tím, že ochráníme přírodní národy, ochráníme kulturní a jazykovou rozmanitost, zároveň však i rozmanitost biologickou.
• Domorodí lidé jsou nejchudšími z chudých. Nejzákladnější produkty jako jídlo, obuv či očkování jsou pro ně cenově nedosažitelné.
• Domorodí lidé vykazují nejvyšší hodnoty chudoby, dětské úmrtnosti či negramotnosti a naopak nejnižší hodnoty naděje dožití.
• Mnoho domorodých národů dotčených kolonialistickými praktikami dnes čelí sociálním problémům, jako jsou například sebevraždy, fyzické a emocionální strádání, alkoholismus či jiné formy závislostí.
• Rozvojové programy vlád v zemích, kde domorodé národy žijí, mnohdy vytvářejí či podporují podmínky pro asimilaci a závislost domorodých etnik na většinové společnosti.
Festival NAIFF se pokusí divákům představit dnešní život domorodých lidí v různých kulturních areálech prostřednictvím dokumentárních filmů, přednášek a diskusí.
www.facebook.com/naiff.cz


#BioSibir #promítání #Brno #Sibiř #projekce #promitani #NAIFF #verejnaprojekce #Sibir #kino #Bio #Husovice #film #dokument #SkoliteleSveta #SchoolingTheWorld #CarolBlack #Vzdelavani #Pecl #VencaPecl #VaclavPecl #VasekPecl

Podrobnosti

Datum:
9. 7. 2020
Čas:
18:00 - 22:00
Cena:
vstup volný
Rubriky Akce:
,
Webová stránka:
www.facebook.com/events/1383801168674391

Místo konání

Sibiř
Dukelská třída 50/123
Brno-Husovice, 614 00 Česká republika
+ Google Mapa
Telefon:
info@biosibir.cz
Webová stránka:
biosibir.cz

Pořadatel

NAIFF
Telefon:
736 657 677
Email:
vencapecl@seznam.cz
Webová stránka:
www.facebook.com/naiff.cz