- akce již proběhla.
Hranice práce + hosté – NAIFF
5. 6. 2020 @ 18:00 - 22:00
vstup volnýHranice Práce + Hudba lidu Čanki + zahajení festivalu NAIFF 2020
Hranice práce – The Limits of Work
[ 1 h 10 min ~ 2017 ~ dokumentární ~ Česko ]
Režie: Apolena Rychlíková
Scénář: Apolena Rychlíková, Saša Uhlová
Kamera: Jan Šípek
Hrají: Saša Uhlová
Film Hranice práce režisérky Apoleny Rychlíkové mapuje sedmiměsíční práci její kolegyně novinářky Saši Uhlové, která se nechávala zaměstnávat v nekvalifikovaných nízkopříjmových zaměstnáních. Saša Uhlová zaznamenávala prostředí kde pracovala, pomocí skryté kamery. Postupně vystřídala práci v nemocniční prádelně, v drůbežárně, za kasou v Albertu, v továrně na výrobu holítek a v třídírně odpadu. Dokument sleduje protagonistku nejen během zaměstnání, ale také v rámci jejího rodinného života, který kvůli její práci dost strádá a klade si otázku, kde jsou hranice, které člověk má nebo může práci obětovat.
Dokument Hranice práce Apoleny Rychlíkové, který vznikal před třemi lety, představuje svět špatně placené nekvalifikované práce a nedodržování zákoníku práce v České republice. Téma za tři roky rozhodně nezestárlo, naopak se v současné době ukazuje, že je mnohem širší, než by se mohlo zdát. Zdaleka se netýká jen České republiky a východní Evropy, která je dosud za takzvanou mzdovou železnou oponou, ale problém levné pracovní síly přesahuje i do západní Evropy, kam dojíždějí východoevropané i lidé mimo Evropu dělat práci, kterou by za daných podmínek místní dělat nechtěli. To se s plnou vahou ukazuje právě v těchto týdnech, kdy mají mnohé státy problém se sklizní zeleniny a ovoce.
V menší míře tato nerovnost Východu a Západu kopíruje ještě závažnější problém, kterým je blahobyt Severu postavený na vykořisťování Jihu. Pokud chceme vážně diskutovat o pracovních podmínkách v globalizovaném světě, je třeba si uvědomit, že nerovnosti mezi státy jsou překážkou k tomu, aby práce skutečně důstojná a odpovídajícím způsobem zaplacená. Ve světě, kde lidé mají problém uspokojit základní potřeby se vždy najde dostatek lidí, kteří budou ochotní někam odjet a tam se udřít k smrti, aby zajistili své rodiny.
O pracovních podmínkách v ČR a v Evropě a o budoucnosti práce proběhne po filmu debata.
youtu.be/QcQcCxpyKBU
.
.
> 19:00 Hudební úvod lidu Čanki (Karel Heřman, David Synák) <
> 19:30 Hranice práce (ČR; A. Rychlíková; 71 min) <
> debata po filmu „Hranice práce světlometem koronavirové pandemie„: hosté Saša Uhlová a Apolena Rychlíková <
.
zahajení festivalu NAIFF 2020
[NAIFF je první český festival dokumentárních filmů o domorodých lidech]
V dnešní době žije na Zemi přibližně 350 milionů domorodých lidí ve více než sedmdesáti zemích. Někdy jako většinová část populace, ovšem častěji jako minority. Domorodí lidé žijí v souladu s přírodou, o kterou se starají, a opatrují ji. Životy domorodých národů jsou úzce spjaty s jejich životním prostředím, ze kterého čerpají jídlo a přístřeší. Země jim zároveň slouží jako duchovní kotva, kterou po věky opatrují.
Pokud se podíváme, kde domorodé národy žijí a kde je nejzachovalejší biologická rozmanitost, spatříme naprostou shodu. Ne náhodou. O své životní prostředí domorodé národy pečovaly po staletí. A pokud do jejich teritorii nezavitá externí činitel, budou v tom pokračovat i nadále. Odhaduje se, že na této planetě existuje okolo 6000 jazyků. Z toho čtyřmi tisíci hovoří domorodí lidé. Pokud se podíváme na mapu, zjistíme, že jazyková a kulturní rozmanitost má přímou úměru k rozmanitosti biologické. Právě proto je třeba si uvědomit, že domorodí lidé jsou pro globální zájmy nepostradatelní. Tím, že ochráníme přírodní národy, ochráníme kulturní a jazykovou rozmanitost, zároveň však i rozmanitost biologickou.
• Domorodí lidé jsou nejchudšími z chudých. Nejzákladnější produkty jako jídlo, obuv či očkování jsou pro ně cenově nedosažitelné.
• Domorodí lidé vykazují nejvyšší hodnoty chudoby, dětské úmrtnosti či negramotnosti a naopak nejnižší hodnoty naděje dožití.
• Mnoho domorodých národů dotčených kolonialistickými praktikami dnes čelí sociálním problémům, jako jsou například sebevraždy, fyzické a emocionální strádání, alkoholismus či jiné formy závislostí.
• Rozvojové programy vlád v zemích, kde domorodé národy žijí, mnohdy vytvářejí či podporují podmínky pro asimilaci a závislost domorodých etnik na většinové společnosti.
Festival NAIFF se pokusí divákům představit dnešní život domorodých lidí v různých kulturních areálech prostřednictvím dokumentárních filmů, přednášek a diskusí.
www.facebook.com/naiff.cz/
#BioSibir #promítání #Brno #Sibiř #projekce #promitani #NAIFF #verejnaprojekce #Sibir #kino #Bio #Husovice #film #dokument #hraniceprace #thelimitsofwork #SasaUhlova #Uhlova #Rychlikova #ApolenaRychlikova #Canki #Herman #Synak