- akce již proběhla.
Touha stát se indiánem – NAIFF
6. 8. 2020 @ 18:00 - 21:30
vstup volnýTouha stát se indiánem, v rámci festivalu NAIFF 2020
Touha stát se indiánem | If Only I Were an Indian…
[ 81 min ~ 1995 ~ dokumentární ~ Ô Canada ]
Režie: John Paskievich
Touha stát se Indiánem je pohledem do nevšedního světa kmene „Bílý Wampum“ – skupiny Čechů a Slováků, kteří se natolik aktivně zajímají o severoamerické domorodé kultury, že několik stovek členů tohoto kmene žije v hlubokých středoevropských lesích v típí a obléká se do bederních roušek, peří a mokasínů. Dokument se zabývá palčivými otázkami jako je radikální ochranářství přírody, přivlastňování kultury, kolonialismus a identifikace s druhým. Tradice jsou zde představeny v ostrém kontrastu k modernímu způsobu života.
.
A glimpse into the disorienting world of the „White Wampum“ tribe, a group of Czechs and Slovaks who maintain a deep interest in North American Native cultures, and live deep in the forests of central Europe. The several hundred tribesmembers live in teepees, and dress in loincloths, feathers and moccasins. A study of such diverse issues as radical environmentalism, cultural appropriation, colonialism and over-identification with the Other, subverting accepted wisdoms of tradition versus modernity.
www.nfb.ca/film/if_only_i_were_an_indian
.
> 19:00 Touha stát se indiánem (Ô Cánadá; J. Paskievich; 81 min) <
.
festival NAIFF 2020
[NAIFF je první český festival dokumentárních filmů o domorodých lidech]
V dnešní době žije na Zemi přibližně 350 milionů domorodých lidí ve více než sedmdesáti zemích. Někdy jako většinová část populace, ovšem častěji jako minority. Domorodí lidé žijí v souladu s přírodou, o kterou se starají, a opatrují ji. Životy domorodých národů jsou úzce spjaty s jejich životním prostředím, ze kterého čerpají jídlo a přístřeší. Země jim zároveň slouží jako duchovní kotva, kterou po věky opatrují.
Pokud se podíváme, kde domorodé národy žijí a kde je nejzachovalejší biologická rozmanitost, spatříme naprostou shodu. Ne náhodou. O své životní prostředí domorodé národy pečovaly po staletí. A pokud do jejich teritorií nezavítá externí činitel, budou v tom pokračovat i nadále. Odhaduje se, že na této planetě existuje okolo 6000 jazyků. Z toho čtyřmi tisíci hovoří domorodí lidé. Pokud se podíváme na mapu, zjistíme, že jazyková a kulturní rozmanitost má přímou úměru k rozmanitosti biologické. Právě proto je třeba si uvědomit, že domorodí lidé jsou pro globální zájmy nepostradatelní. Tím, že ochráníme přírodní národy, ochráníme kulturní a jazykovou rozmanitost, zároveň však i rozmanitost biologickou.
• Domorodí lidé jsou nejchudšími z chudých. Nejzákladnější produkty jako jídlo, obuv či očkování jsou pro ně cenově nedosažitelné.
• Domorodí lidé vykazují nejvyšší hodnoty chudoby, dětské úmrtnosti či negramotnosti a naopak nejnižší hodnoty naděje dožití.
• Mnoho domorodých národů dotčených kolonialistickými praktikami dnes čelí sociálním problémům, jako jsou například sebevraždy, fyzické a emocionální strádání, alkoholismus či jiné formy závislostí.
• Rozvojové programy vlád v zemích, kde domorodé národy žijí, mnohdy vytvářejí či podporují podmínky pro asimilaci a závislost domorodých etnik na většinové společnosti.
Festival NAIFF se pokusí divákům představit dnešní život domorodých lidí v různých kulturních areálech prostřednictvím dokumentárních filmů, přednášek a diskusí.
www.facebook.com/naiff.cz
#BioSibir #promítání #Brno #Sibiř #projekce #promitani #NAIFF #verejnaprojekce #Sibir #kino #Bio #Husovice #film #dokument #touhastatseindianem #indian #IfOnlyIWereAnIndian… #Canada #Czech #Paskievich #JohnPaskievich