
Navigace pro hledání a zobrazení Akce
Červenec 2020
Kristián + Gettó Balboa
SeniorKino: Kristián + KineDok: Gettó Balboa
Kristián | Christian
Režie: Martin Frič
Scénář: Martin Frič, Josef Gruss, Eduard Šimáček, Yvan Noé
Kamera: Ferdinand Pečenka
Hudba: Sláva Eman Nováček
Hrají: Oldřich Nový, Nataša Gollová, Raoul Schránil, Bedřich Veverka, Adina Mandlová, Jára Kohout, Jaroslav Marvan, Čeněk Šlégl, Anna Steimarová, Josef Bělský, František Paul, Jan W. Speerger, Aša Vašátková, Václav Mlčkovský, Miroslava Hromková, Přemysl Pražský, Doďa Pražský, Jaroslav Sadílek, Václav Piskáček, Ada Dohnal, Jiří Schreinzer, Sláva Grossmann, Jarmila Holmová, František Filipovský, Alois Dvorský, Antonín Zacpal, František Juhan, Vojta Merten, Jindřich Láznička, R. A. Strejka, Blažena Slavíčková, Jindřich Fiala, Marie Hrdličková, Rudolf Antonín Dvorský, Marie Vildová
Střih: Jan Kohout
Zvuk: Stanislav Vondraš
Na jaře 1939 byl natočen jeden z lepších filmů československé kinematografie – "Kristián" (1939). Tato společenská komedii v režii Martina Friče vznikla podle francouzské divadelní hry "Kristian". Hlavním hrdinou je úředník cestovní kanceláře Alois Novák (Oldřich Nový), který se jednou za měsíc vydává do „velkého světa“ baru Orient. Zde se také seznámí s mladou a bohatou Zuzanou Rendlovou (Adina Mandlová). Ta prohlédne jeho dvojí život a vrátí jej do reality po boku věrné manželky Mařenky (Nataša Gollová). Zuzanina snoubence Freda hrál v tomto filmu Raoul Schránil, stejně jako v několika dřívějších filmech.
.
Přestože námět filmu nebyl nijak objevný, vkusná realizace a oduševnělé výkony obou hlavních představitelů učinily z "Kristiána" evergreen českého filmu. "Kristián" byl uveden na mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách a Adina Mandlová s Martinem Fričem dostala za svou roli cenu ministra průmyslu a obchodu. V Kristiánovi se Adina Mandlová poprvé sešla s vycházející hvězdou Natašou Gollovou, která pak v letech 1939 - 1943 hrála hlavní role v šestnácti filmech a v šesti z nich hrála spolu s Mandlovou. Mandlová s Gollovou se v soukromém životě staly přítelkyněmi, jak o tom vypráví Adina Mandlová ve svých pamětech, přestože v době druhé světové války se dělily o přízeň jednoho muže (německo-český producent Willy Söhnel). Kristián měl premiéru 8. září 1939 a v premiérovém nasazení byl uváděn pět týdnů. Po druhé světové válce byl film uveden znovu, ale tehdy z něj byly vystřiženy některé scény Adiny Mandlové s Járou Kohoutem. Název filmu na originálních úvodních titulcích: "Kristian". V dobových popiscích i v jiných písemných materiálech: "Kristián". Bytové zařízení dodaly Spojené UP závody.
www.csfd.cz/film/3116-kristian
www.filmovyprehled.cz/cs/kristian
.
Gettó Balboa | Ghetto Balboa
Režie: Árpád Bogdán
Scénář: Árpád Bogdán
Kamera: Róbert Bordás
Hudba: Mihály Víg
Producenti: Ildikó Kosztolni, Gábor Ferenczy
Střih: Péter Politzer, Csaba Hernáth
Zvuk: Gábor Császár
Misimu Siposovi je 60 let. Býval členem obávané mafie 8. budapešťského okresu. Během zotavování v nemocnici po přestřelce s konkurenčním gangem našel cestu k Bohu. Kriminální minulost pověsil na hřebík a rozhodl se trénovat děti v boxování. Chce jim ukázat smysluplné trávení volného času. Jiné než to, které doposud v nechvalně proslulém ghettu uprostřed Budapešti znaly. Zolimu je 21 let a je jedním z těchto dětí. Už 6 let boxuje v amatérské lize pod vedením Misiho a je jasné, že má talent. Dokáže svůj potenciál naplno využít a mít lepší život než ten, které nabízí nejchudší sousedství? Stane se profesionálním boxerem, který musí pro svůj úspěch mnohé obětovat, nebo se vydá ve stopách svého otce, který je gangster?
speakeasyproject.com
www.csfd.cz/film/645013-getto-balboa
www.facebook.com/KineDok
www.facebook.com/KineDokCZ
.
> SeniorKino:
> 15:00 Kristián (Československo; M. Frič; 95 min)
> KineDok:
> 17:00 Gettó Balboa (Magyarország; Á. Bogdán; 93 min)
.
Árpád Bogdán
Árpád Bogdán (1976, Nagykanisza, Maďarsko) než natočil několik krátkých filmů a celovečerní hraný debut Šťastný život, studoval sociální péči, romštinu a pedagogiku na univerzitě v Pécsi. Vedle toho se prosazoval ve svém původním oboru jako divadelní herec a režisér. Také maloval a publikoval svou poezii v novinách a antologiích. Oba zájmy skloubil ve svém zatím posledním uměleckém počinu, v inscenaci monodramatu věnovaného významnému maďarskému básníkovi první poloviny 20. století Józsefu Attilovi.
www.facebook.com/gettobalboa
.
#BioSibir #promítání #Brno #Sibiř #projekce #promitani #ArpadBogdan #verejnaprojekce #Sibir #kino #Bio #Husovice #Kristian #dokument #komedie #OldrichNovy #Novy #MartinFric #Fric #GhettoBalboa #SeniorKino #KineDok #Maďarsko #NatasaGollova #AdinaMandlova #MégTíz #Zoli #Misi
Nuclear Savage – NAIFF
Nuclear Savage: The Islands of Secret Project 4.1 v rámci festivalu NAIFF 2020
Nukleární divoch | Nuclear Savage: The Islands of Secret Project 4.1
Režie: Adam Jonas Horowitz
Hudba: Richard Einhorn
Šokující, nezapomenutelný a ironický dokument o cynismu, aroganci a rasismu americké vlády.
Politické odhalení a intimní etnografický portrét ostrovanů z Tichomoří, obětí cíleného radioaktivního ozařování z rukou americké vlády je založen na nedávno odtajněných vládních dokumentech, nepublikovaných archivních záběrech a svědectví přeživších obětí. Příběh o tom, jak američtí vědci převrátili tichomořský ráj v radioaktivní peklo.
V 50. letech 20. století provedly USA 67 pokusů s atomovou a vodíkovou pumou na Marshallových ostrovech, při nichž byly celé populace ostrovanů vystaveny radioaktivnímu spadu. Obyvatelé ostrova Rongelap při jednom z testů dostali téměř smrtelnou dávku radiace a byli přesídleni na vysoce zamořený ostrov, kde po dalších 30 let sloužili jako lidští pokusní králíci.
Dokument získal řadu ocenění na mezinárodních festivalech včetně Ceny poroty a Ceny diváků v Paříži, Chicagu, Rio de Janeiru, Berlíně a Mexico City.
www.nuclearsavage.com
.
> 19:00 Nukleární divoch (U$A; A. J. Horowitz; 87 min)
Srpen 2020
Lelíček ve službách Sherlocka Holmesa + Nikdy nevíš
SeniorKino: Lelíček ve službách Sherlocka Holmesa + KineDok: Nikdy nevíš
Lelíček ve službách Sherlocka Holmesa | Lelicek in the Services of Sherlock Holmes
Režie: Karel Lamač
Předloha: Hugo Vavrečka
Scénář: Václav Wasserman
Kamera: Otto Heller, Jan Stallich
Hudba: Jára Beneš, Josef Kumok
Hrají: Vlasta Burian, Martin Frič, Fred Bulín, Lída Baarová, Eva Jansenová, Theodor Pištěk, Čeněk Šlégl, Zvonimir Rogoz, Eman Fiala, Arnold Reimann, Jan Richter, Karel Postranecký, Jan W. Speerger, Alfred Schlesinger, Josef Rajský, Josef Loskot, Otto Zahrádka, Vladimír Pospíšil-Born, Felix Kühne, Přemysl Pražský, Jan Sviták, F. X. Mlejnek, Robert Ford, Alois Dvorský, Josef Zora, Viktor Nejedlý st., Josef Oliak, Mario Karas, Emil Dlesk, Karel Schleichert, Gustav Čech, Míla Svoboda, Josef Rovenský, Betty Kysilková, Eduard Šlégl, Josef Kumok, Jára Beneš, Kamila Rosenkranzová, Václav Menger, Julius Baťha, Věkoslav Satoria, Antonín Šolc, Bohdan Lachman
Zvuk: Josef Zora, Helmuth Neumann
Scénografie: Hanuš Gödert, Heinz Fenchel
Ostrovtipný detektiv z příběhů Arthura Conana Doylea se dočkal v roce 1932 unikátní komediální inkarnace ve snímku, inspirovaném literární předlohou Huga Vavrečky. Sherlocka Holmese ztvárnil Martin Frič – režisér a příležitostný herec s velkou zálibou v kriminálním žánru. Holmes, pojatý s láskyplnou ironií, je ovšem partnerem hlavního hrdiny – mazaného Františka Lelíčka (Vlasta Burian), který kvůli dluhům přijme nabídku dělat dvojníka portorického krále Fernanda XXIII. Nakonec Lelíček získává panovnický post i lásku královny (Lída Baarová). Režisér Karel Lamač natočil souběžně i francouzskou verzi filmu s Pierrem Bertinem v hlavní dvojroli (přičemž detektiva ztvárnil opět Frič a královnu Truda Grosslichtová). O Lamačově vášni pro Doylea svědčí i adaptace Psa baskervillského, již natočil v roce 1937 v Německu.
Portorický král Fernando XXIII. požádá slavného detektiva Holmese, aby mu sehnal dvojníka, neboť se obává atentátu. Holmes najde v moravském Brodku notorického dlužníka Františka Lelíčka, který je králi podobný jako vejce vejci. Lelíček, pronásledovaný věřiteli, nabídku přijímá. Krásná a mladá královna odmítla se svým zbabělým manželem odjet do bezpečí v exilu. Lelíček se energicky ujímá své role. Královnu okouzlí temperamentním chováním na býčích zápasech i tím, jak chladně čelí atentátu. Mezi nic netušící královnou a mazaným Lelíčkem vznikne vášnivý vztah. Zrádní ministři chystají další atentát. Pekelný stroj, nastražený v gramofonu, má být spuštěn po přehrání nové státní hymny. Holmes unikne na poslední chvíli ze sklepení, kam byl zavřen atentátníky, a zachrání Lelíčka i královnu. Fernando v azylu zemřel. Lelíček, zamilovaný do královny a spokojený ve své roli krále, odmítá výpověď. Pohrozí mezinárodní ostudou, kdyby vše oznámil veřejnosti, a tak je nakonec ve své funkci ponechán.
www.csfd.cz/film/lelicek-ve-sluzbach-sherlocka-holmesa
www.filmovyprehled.cz/cs/lelicek-ve-sluzbach-sherlocka-holmesa
.
Nikdy nevíš
Režie: Ondřej Šálek; Barbora Chalupová; Adam Koloman Rybanský
Jak se přiblížit k lidem žijícím na názorové periferii? Tři mladí režiséři se ve třech krátkých filmech obrací k těm, jejichž názory se již dávno vytratily z televizních obrazovek. Zavítáme tak do skeptické mysli plochozemců, podíváme se za oponu nejvlivnější „dezinformační“ televize v Česku a cestu ve vlaku si zkrátíme trochou českého rasismu. Filmové pásmo Nikdy nevíš nahlíží do nitra lidí, jejichž názory většina společnosti považuje za okrajové, přestože pro ně jsou otázkou života a celého vesmíru.
.
DOBRÉ ZPRÁVY | GOOD NEWS
Ondřej Šálek
Důchodce Petr Černý provozuje jednu z nejvlivnějších amatérských televizí, která dvakrát týdně vysílá „konspirační“ zprávy. Empatický portrét tak dává nahlédnout nejen za oponu tzv. FAKE NEWS, ale i do příkopů rozdělené společnosti.
www.csfd.cz/film/dobre-zpravy
.
NA OKRAJI | ON THE EDGE
Barbora Chalupová
Plochozemci jsou lidé, kteří ví, že země přece není kulatá, ale placatá. Co se stane, když je konspirátorům – kteří se této nálepce často brání – nasloucháno bez okamžitého odmítání a výsměchu, ukazuje tento krátký dokument.
www.csfd.cz/film/na-okraji
.
HOME SLEEP HOME
Adam Koloman Rybanský
Na cestě nočním vlakem z Prahy do Budapešti se v lůžkovém kupé potkává nemluvný Standa s bodrým Bróňou. I když jsou rozdílné povahy, lahev slivovice a stesk po vzdalující se domovině je nakonec sblíží.
www.csfd.cz/film/home-sleep-home
www.facebook.com/homesleephomefilm
www.facebook.com/KineDok
www.facebook.com/KineDokCZ
.
> SeniorKino:
> 15:00 Lelíček ve službách Sherlocka Holmesa (Československo; K. Lamač; 88 min)
> KineDok:
> 17:00 Nikdy nevíš (Česko; O. Šálek, B. Chalupová, A. K. Rybanský; 72 min)
.
#BioSibir #promítání #Brno #Sibiř #projekce #promitani #verejnaprojekce #Sibir #kino #Bio #Husovice #LelicekVeSluzbachScherlockaHolmesa #dokument #komedie #VlastaBurian #Burian #MartinFric #Fric #SeniorKino #KineDok #LidaBaarova #HomeWatchHome #Salek #Chalupova #Rybansky #NikdyNevis #DobreZpravy #GoodNews #NaOkraji #OnTheEdge #HomeSleepHome
Touha stát se indiánem – NAIFF
Touha stát se indiánem, v rámci festivalu NAIFF 2020
Touha stát se indiánem | If Only I Were an Indian...
Režie: John Paskievich
Touha stát se Indiánem je pohledem do nevšedního světa kmene „Bílý Wampum“ – skupiny Čechů a Slováků, kteří se natolik aktivně zajímají o severoamerické domorodé kultury, že několik stovek členů tohoto kmene žije v hlubokých středoevropských lesích v típí a obléká se do bederních roušek, peří a mokasínů. Dokument se zabývá palčivými otázkami jako je radikální ochranářství přírody, přivlastňování kultury, kolonialismus a identifikace s druhým. Tradice jsou zde představeny v ostrém kontrastu k modernímu způsobu života.
.
> 19:00 Touha stát se indiánem (Ô Cánadá; J. Paskievich; 81 min)
Aluna – NAIFF
Aluna, v rámci festivalu NAIFF 2020
Aluna
Režie: Alan Ereira
Kamera: Paulo Perez
Hudba: Alejandro Ramirez Rojas
Hluboko v kolumbijských horách Sierra Nevada de Santa Marta žije izolovaně, obklopeno džunglí, teroristickými guerillami a drogovými dealery etnikum zvané Kogiové. Tito lidé věří, že žijí proto, aby pečovali o svět a udrželi v chodu jeho přirozený řád. Již před lety poznali, že jim tento úkol znemožňuje těžba, odlesňování a výstavba silnic. Aluna je středobod myšlenkového systému Kogiů. Je to kosmické vědomí, které je zdrojem všeho života a bytí. Západní civilizace svět nejen plundruje, ale také umlčuje. Ničí nejen jeho fyzickou strukturu, ale i základní myšlenku, na níž stojí, a bez myšlenky podle Kogiů nemůže existovat nic. Film byl natočen samotnými Kogii a navazuje na dokument odvysílaný BBC z roku 1990, kdy se Kogiové poprvé objevili před kamerou dokumentaristy Alana Ereiry, aby dramaticky varovali lidstvo o nutnosti změny kurzu. Po více než dvaceti letech přivolali Ereiru naléhavě zpět, aby jejich sdělení světu připomněl.
.
> 19:00 Aluna (Colombia; A. Ereira; 90 min)
Zajatci bílého boha + host – NAIFF
Zajatci bílého boha + host Tomáš Ryška, v rámci festivalu NAIFF 2020
Zajatci bílého boha | Prisoners of a White God
Režie: Steve Lichtag
Hrají: Ladislav Cigánek
Dramatický dokument o malém horském etniku byl zpracován podle skutečné události.
Český výzkumník Tomáš strávil v thajských a laoských horách téměř dva roky, aby se za každou cenu dopátral příčin křivd a násilí, která jsou na Akhajích a jejich dětech páchána. Domorodý horský národ Akha žijící na území zlatého trojúhelníku se absurdně stává obětí rozvojových programů západních civilizací. Mladý český výzkumník se opakovaně do těchto oblastí vrací, aby kmeni Akha pomohl. Postupem času se s vesničany natolik sblíží, že ho mezi sebe přijímají. Čím více do problematiky mezinárodní pomoci proniká, tím více se stává pro některé západní organizace na území Thajska a Laosu nežádoucím. Za dramatických okolností je donucen tuto oblast opustit a přináší tak otřesná svědectví o humanitární katastrofě, která tento národ likviduje.
www.csfd.cz/film/246964-zajatci-bileho-boha/komentare
.
> 19:00 Zajatci bílého boha (Česko; S. Lichtag; 52 min)
> debata po filmu: host Tomáš Ryška
Naše generace – NAIFF
Naše generace, v rámci festivalu NAIFF 2020
Naše generace | Our Generation
Režie: Sinem Saban, Damien Curtis
Dokument se zabývá současnou situací domorodých populací Austrálie a nastiňuje boj Aboriginců o svou kulturu, území a základní lidská práva. Poukazuje na skrytý rasismus a asimilační program v této „šťastné zemi“. Film dává zaznít volání po svobodě na hranici mezi dvěma světy, které rezonuje se zápasem domorodých lidí po celém světě.
www.ourgenerationmedia.org
.
> 19:00 Naše generace (Austrálie; S. Saban, D. Curtis; 73 min)
Hej-rup! + Central Bus Station
SeniorKino: Hej-rup! + KineDok: Central Bus Station
Hej-rup! | Heave-Ho!
Režie: Martin Frič
Scénář: Martin Frič, Václav Wasserman, Jiří Voskovec, Jan Werich
Kamera: Otto Heller
Hudba: Jaroslav Ježek
Hrají: Jiří Voskovec, Jan Werich, Helena Bušová, Josef Skřivan, Theodor Pištěk, Zvonimir Rogoz, Alois Dvorský, Václav Trégl, František Černý, Miroslav Svoboda, Jan W. Speerger, Jan Richter, František Filipovský, Bohuš Záhorský, Filip Balek-Brodský, Jiří Hron, Jaroslav Průcha, František Paul, Alexander Třebovský, Ferdinand Hart, Jaroslav Bráška, Miloš Šubrt, Václav Piskáček, Anna Švarcová, Josef Novák, Ada Karlovský, Antonín Holzinger, Vladimír Marek, Marie Kopecká, Ferry Seidl, Eduard Šimáček, Antonín Frič, František Jerhot, Vladimír Růžička, F. X. Mlejnek, Karel Schleichert, František Beranský, Vladimír Smíchovský, Přemysl Pražský, Rudolf Stahl, František Kovářík, Josef Kotalík, Arnold Reimann, Leopold Horešovský, Eduard Šlégl
Zvuk: Bedřich Poledník
Přestože Jiří Voskovec a Jan Werich se živě zajímali o film, jejich aktivity spojené s Osvobozeným divadlem se do prvorepublikové kinematografie obtiskly jen sociálními komediemi Hej-Rup! (1934) a Svět patří nám (1937), které režíroval Martin Frič. Oba snímky z levicových pozic reflektují hospodářskou krizi, současně jsou však znamenitým svědectvím o mnohotvárném talentu svých tvůrců (kteří se spolu s Václavem Wassermannem coby scenáristé skryli pod pseudonym Formen). Komickou dvojici, kterou V+W ve filmu vytvořili, tvoří zkrachovalý továrník Jakub Simonides (Werich) a nezaměstnaný Filip Kornet (Voskovec). Sociální idyla vzniklá spojením nezaměstnaných hrdinů proti zlému kapitalistovi nese naštěstí rysy lehké ironické nadsázky. Ve filmu si vedle hlavních protagonistů zahrála i řada herců Osvobozeného divadla.
.
Milionář Worst se rozhodne lstí zničit konkurenční firmu. Drží továrníka Jakuba Simonidese po dobu pěti dnů v klubu při kartách a zatím ho na burze připraví o vše. V klubu nic netušící Simonides vyslechne rozhlasový projev nezaměstnaného Filipa Korneta a mladík ho zaujme natolik, že mu nabídne místo tajemníka. Když však s Filipem dorazí do vily, zjistí Simonides, že už mu nepatří ani továrna a ani vila. Odchází proto s Filipem hledat práci. Pomůže jim dívka Marta, která Jakubovi vrátí jeho peněženku zapomenutou v klubu. V peněžence Jakub najde doklad o vlastnictví domu, který unikl pozornosti dražitelů jeho majetku. Trojice se k domu ihned vypraví. Ukáže se, že jde o nedokončenou stavbu. Protože Filip ani Simonides nejsou ve stavebních pracech zběhlí, rozhodnou se přizvat na pomoc nezaměstnané. Všichni jsou pak majiteli nového domu, říkají si hejrupáci a výdělky ukládají do společné kasy. Tak má Worst opět konkurenta, kterého se snaží zneškodnit stejným způsobem jako poprvé, ale hejrupáci se nedají a nakonec se stanou akcionáři Worstova podniku. Vše končí idylou: Simonides, Marta a Filip tráví jako prostí členové kolektivu příjemnou neděli za městem.
.
Film byl uveden na III. mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách roku 1935. Již v době natáčení se vžil název tohoto filmu v pravopisném tvaru Hej rup!, který ovšem oslabil sémantickou zřetelnost názvu. Film byl totiž pojmenován podle družstevních mlékárenských podniků Hej-Rup. V červenci 1938 byla cenzurována a poté společností Kinofilm v maďarských menšinových oblastech promítána dabovaná maďarská jazyková mutace, vyrobená téhož roku v ateliéru Hunnia Budapest.
www.csfd.cz/film/hej-rup
www.filmovyprehled.cz/cs/film/hej-rup
.
Central Bus Station
Režie: Tomáš Elšík
Scénář: Tomáš Elšík, Kristina Nedvědová
Kamera: Ondřej Belica, Tomáš Elšík
Hudba: Dominik Dolejší, Simeon Hudec
Producenti: Jitka Kotrlová
Střih: Mariana Kozáková, Tomáš Elšík
Zvuk: Dominik Dolejší
Telavivské centrální autobusové nádraží bývalo ještě nedávno největší na světě. Předimenzovaný prostor ale neslouží plně původnímu záměru – přivést sem zástupy lidí, kteří zmateni iluzivním designem interiéru podlehnou nákupní horečce. Z betonového monstra, které nepůjde ani snadno zbourat, se stala postupně schrána, zabydlovaná dočasně lidmi z okraje společnosti – uprchlíky, kriminálními živly, prostitutkami. Režisér snímku, stejně jako jeho hlavní hrdina, turistický průvodce Yonatan, se vyznávají v dokumentární ódě z fascinace jedním z divů světa zbytečnosti i mikrokosmem těch, kteří tu žijí.
www.csfd.cz/film/central-bus-station
www.filmovyprehled.cz/cs/film/central-bus-station
www.facebook.com/centralbusstation18
www.facebook.com/KineDok
www.facebook.com/KineDokCZ
.
> SeniorKino:
> 15:00 Hej-rup! (Československo; M. Frič; 103 min)
> KineDok:
> 17:00 Central Bus Station (Česko; T. Elšík; 78 min)
.
#BioSibir #promítání #Brno #Sibiř #projekce #promitani #verejnaprojekce #Sibir #kino #Bio #Husovice #Hej-rup! #dokument #komedie #Voskovec #JiriVoskovec #Werich #JanWerich #Jezek #JaroslavJezek #HejRup #Fric #MartinFric #SeniorKino #KineDok #CentralBusStation #TomasElsik #Elsik #Yonatan #Telaviv
Září 2020
Hrdinný kapitán Korkorán + Easy Lessons
SeniorKino: Hrdinný kapitán Korkorán + KineDok: Easy Lessons
Hrdinný kapitán Korkorán | The Heroic Captain Korkorán
Režie: Miroslav Cikán
Scénář: Miroslav Cikán, Emil Artur Longen, Jaroslav Mottl
Kamera: Václav Vích
Hudba: Josef Dobeš
Hrají: Vlasta Burian, Jiřina Štěpničková, Milada Smolíková, Theodor Pištěk, Jaroslav Marvan, Světla Svozilová, Čeněk Šlégl, Helena Scharffová-Tomanová, Ladislav Hemmer, Eman Fiala, Josef Kotalík, Bohumil Mottl, Karel Němec, Karel Postranecký, Jan W. Speerger, Josef Waltner, F. X. Mlejnek, Jan Marek, Václav Menger, Josef Vošalík, Věkoslav Satoria, Karel Šilhánek, Alois Dvorský, Antonín Holzinger, Oldřich Kovář, Bohdan Lachman, Anna Švarcová, Nita Romaničová, Doďa Pražský
Střih: Antonín Zelenka
Scénografie: Štěpán Kopecký
Miroslav Cikán energicky odstartoval svou režisérskou kariéru v roce 1933 a už v následujícím roce realizoval celkem pět celovečerních snímků. Byla mezi nimi i veselohra s Vlastou Burianem – jedním z řady populárních herců, které Cikán pravidelně obsazoval do svých děl. Oblíbený komik v oddechovém snímku ztvárnil kapitána vltavského parníčku Adama Korkorána, kterému se během lázeňského pobytu shodou náhod splní letitý sen: je považován za bohatého velitele zaoceánské lodi. Riskantní hra malého českého človíčka na světáka se Korkoránovi – jak bývá v burianovských filmech zvykem – nakonec nevymstí, ale posune ho naopak výš na společenském žebříčku. V dalších rolích se v Cikánově snímku objevili i Jiřina Štěpničková, Theodor Pištěk či oblíbený Burianův protihráč Jaroslav Marvan.
.
Kapitán pražské lodní společnosti Adam Korkorán žije svými sny o tom, jak velí zaoceánským lodím, i když ve skutečnosti jezdí jen s malým parníkem po Vltavě. Ředitelství společnosti s ním má stále problémy, a tak když Korkorán odmítá odchod do důchodu, pošle ho alespoň do lázní. Na nádraží v Poděbradech však sluha z nejdražšího lázeňského hotelu omylem odveze jeho kufr se zavazadly bohaté dámy. Tím se stane, že Korkorán je pokládán za korvetního kapitána a boháče. Korkorán, oslněný přepychem, se spřátelí s admirálem ve výslužbě a začne hrát hru s lázeňskými hosty i sám se sebou. Dokonce je vyhlášen nejoblíbenějším hostem sezóny. Když mu dojdou peníze, napíše své hospodyni, aby mu poslala všechny jeho úspory. Zděšená žena se rozhodne za Korkoránem jet, a tak vyjde pravda najevo. Zničený kapitán odjede domů a čeká na výpověď, ale ukáže se, že majitelem paroplavební společnosti je admirál ve výslužbě, jeho přítel z lázní. Korkorán je jmenován vrchním inspektorem a ožení se se svou hospodyní.
www.csfd.cz/film/hrdinny-kapitan-korkoran
www.filmovyprehled.cz/cs/film/hrdinny-kapitan-korkoran
.
Easy Lessons | Könnyű leckék
Režie: Dorottya Zurbó
Kamera: Natalija Pavlovskaja
Hudba: Ádám Balázs
Producenti: Julianna Ugrin
Střih: Péter Sass
Zvuk: Rudolf Várhegyi
Kdo jsem? Kým chci být? Jaká mám být? Otázky, které se 17leté Kafie, honí hlavou. Před dvěma lety uprchla do Maďarska, aby ve své rodné zemi, Somálsku, unikla předem dohodnutému sňatku. Nyní je její útočiště státní dětský domov, kde se učí na maturitu a hledí vstříc další životní etapě.
Easy Lessons jsou poetickou cestou krásné mladé dívky, která se na pokraji dospělosti rozloučí se vším, s čím v rodné zemi vyrostla. Kulturní hodnoty, tabu a dogmata se rozpadají v nejneobvyklejších situacích, zatímco se snaží přizpůsobit novému životu v Evropě v Maďarsku. Jak může vysvětlit změny, které prožívá? Tento vnitřní boj se stává hlavní linkou filmu a unikátní formou přiznání.
www.csfd.cz/film/644806-konnyu-leckek
kinedok.net/cz/films/detail/110
www.facebook.com/easylessonsfilm
www.facebook.com/KineDok
www.facebook.com/KineDokCZ
.
> SeniorKino:
> 15:00 Hrdinný kapitán Korkorán (Československo; M. Cikán; 91 min)
> KineDok:
> 17:00 Easy Lessons (Magyarország; D. Zurbó; 78 min)
.
#BioSibir #promítání #Brno #Sibiř #projekce #promitani #verejnaprojekce #Sibir #kino #Bio #Husovice #HrdinnyKapitanKorkoran #dokument #komedie #VlastaBurian #Burian #MiroslavCikan #Cikan #DorottyaZurbo #magyardoku #SeniorKino #KineDok #EasyLessons #KafiyaSaidMahdi #KafiaMahdi #nemzetifilmintézet
Nagaland s hosty – NAIFF
Nagaland, přednáška Lenky Alen Topinkové a Petry Schiller, v rámci festivalu NAIFF 2020
Nagaland - přednáška Lenky Alen Topinkové a Petry Schiller
Nagaland: neprozkoumaná, kulturně a etnicky jedinečná oblast v severovýchodní Indii. Jak se tamní tradiční společnost potýká s vlivem modernizace, a jak jí to přeměňuje? A nebo naopak, jak vypadá život v odlehlých vesnicích, kde lidé stále žijí soběstačný život ve spojení s okolním prostředím? Z pohledu výzkumníka, ale také z pohledu člověka, který žil s místními kmenovými obyvateli Vám o této fascinující části světa popovídá Petra Schiller a Lenka Alen Topinková.
.
> 19:00 Nagaland > debata s Lenkou Alen Topinkovou a Perou Schiller