- akce již proběhla.
Nagaland s hosty – NAIFF
10. 9. 2020 @ 19:00 - 21:30
vstup volnýNagaland, přednáška Lenky Alen Topinkové a Petry Schiller, v rámci festivalu NAIFF 2020
Nagaland – přednáška Lenky Alen Topinkové a Petry Schiller
Nagaland, malý kmenový stát v Severovýchodní Indii, který je však historicky, etnicky a kulturně velmi odlišný od zbytku země. Málokdo za hranicemi Indie má povědomí o vytrvalém úsilí místních obyvatel týkající se jejich sebeurčení a suverenity.
V rámci večera představíme vícero kratších dokumentárních videí, která byla natočena místními lidmi s podtextem aktivismu a snahy informovat o tamním způsobu života, výzvách a úskalích v Nágské společnosti. V debatě se pak pokusíme přiblížit bližší kontext řešených otázek.
Hoshepu: dokument mladého začínajícího režiséra Hokata Awomiho o jednom z prvních konfliktů mezi obyvateli Nagalandu a Indickou armádou poukazující na otázku nároku na suverenitu Nágů.
Kratší dokumenty z dílny neziskové organizace North East Network, která se zabývá posílením práv žen a propagací tradičních řemesel a způsobu zemědělského hospodaření. Filmy jsou s anglickými titulky.
Večerem provede Lenka Alen Topinková, která se v Nagalandu věnovala výzkumu v rámci doktorského studia a posléze zde založila komunitní podnik pro ženy, který se snaží o podpoření jejich identity prostřednictvím tradičních řemesel.
milaap.org/fundraisers/support-shakeb-zuber
www.svetemspolecne.cz/naga-crafted
northeastnetwork.org
.
> 19:00 Nagaland > debata s Lenkou Alen Topinkovou a Perou Schiller <
.
festival NAIFF 2020
[NAIFF je první český festival dokumentárních filmů o domorodých lidech]
V dnešní době žije na Zemi přibližně 350 milionů domorodých lidí ve více než sedmdesáti zemích. Někdy jako většinová část populace, ovšem častěji jako minority. Domorodí lidé žijí v souladu s přírodou, o kterou se starají, a opatrují ji. Životy domorodých národů jsou úzce spjaty s jejich životním prostředím, ze kterého čerpají jídlo a přístřeší. Země jim zároveň slouží jako duchovní kotva, kterou po věky opatrují.
Pokud se podíváme, kde domorodé národy žijí a kde je nejzachovalejší biologická rozmanitost, spatříme naprostou shodu. Ne náhodou. O své životní prostředí domorodé národy pečovaly po staletí. A pokud do jejich teritorií nezavítá externí činitel, budou v tom pokračovat i nadále. Odhaduje se, že na této planetě existuje okolo 6000 jazyků. Z toho čtyřmi tisíci hovoří domorodí lidé. Pokud se podíváme na mapu, zjistíme, že jazyková a kulturní rozmanitost má přímou úměru k rozmanitosti biologické. Právě proto je třeba si uvědomit, že domorodí lidé jsou pro globální zájmy nepostradatelní. Tím, že ochráníme přírodní národy, ochráníme kulturní a jazykovou rozmanitost, zároveň však i rozmanitost biologickou.
• Domorodí lidé jsou nejchudšími z chudých. Nejzákladnější produkty jako jídlo, obuv či očkování jsou pro ně cenově nedosažitelné.
• Domorodí lidé vykazují nejvyšší hodnoty chudoby, dětské úmrtnosti či negramotnosti a naopak nejnižší hodnoty naděje dožití.
• Mnoho domorodých národů dotčených kolonialistickými praktikami dnes čelí sociálním problémům, jako jsou například sebevraždy, fyzické a emocionální strádání, alkoholismus či jiné formy závislostí.
• Rozvojové programy vlád v zemích, kde domorodé národy žijí, mnohdy vytvářejí či podporují podmínky pro asimilaci a závislost domorodých etnik na většinové společnosti.
Festival NAIFF se pokusí divákům představit dnešní život domorodých lidí v různých kulturních areálech prostřednictvím dokumentárních filmů, přednášek a diskusí.
www.facebook.com/naiff.cz
#BioSibir #promítání #Brno #Sibiř #projekce #promitani #NAIFF #verejnaprojekce #Sibir #kino #Bio #Husovice #debata #dokument #Nagaland #Indie #LenkaTopinkova #LenkaAlenTopinkova #PetraSchiller #konjak #HokataAwomi #Nagove #NorthEastNetwork