- akce již proběhla.
Ta Moko + Ctít dohody + Selungo – NAIFF
16. 7. 2020 @ 18:00 - 21:30
vstup volnýTa Moko + Ctít dohody + Selungo v rámci festivalu NAIFF 2020
Ta Moko
[ 20 min ~ 2007 ~ dokumentární ~ Nový Zéland ]
Režie: Kim Webby
Dokumentární film Ta Moko zkoumá umění Tā Moko (tradičního Maorského tetování). Umělecká forma která byla původně ozdobou hrdosti a následně se měnila a vyvíjela přes zakázané divošské zbarvení, znak gangů až po opětovnou hrdost z Maorské identity. Dnes je Moko považováno za ozdobu hrdosti a identity pro Maori a další.
Finalista ceny Media Peace Awards 2007 na Novém Zélandu.
.
Ctít dohody
[ 13 min ~ 2013 ~ dokumentární ~ U$A ]
Režie: Eric Becker
Domorodé komunity po celém světě bojují za ochranu celistvosti svých území, vody a tradic. Ať se jedná o úsilí zachovat svou zemi, přístup k vodě, lovecká práva, zdravotní péči, vzdělání či náboženské svobody, ústředním bodem těchto bitev jsou dohody. Siouxská rezervace Pine Ridge v Jižní Dakotě je ukázkovou případovou studií o důsledcích ztráty území a porušení dohod.
.
Selungo
[ 30 min ~ 2014 ~ dokumentární ~ VB/Malajsie ]
Režie: Ross Harrison
Výlet do nejstarší džungle světa na ostrově Borneo, která je domovem domorodého kmene Penan. Zdroj veškeré jejich obživy, samotný deštný prales, je však ve vážném ohrožení.
Cena poroty na Eco Film Festivalu v Kuala Lumpur 2014.
.
> 19:00 Ta Moko (Nový Zéland; K. Webby; 20 min) <
> 19:35 Ctít dohody (U$A; E. Becker; 13 min) <
> 20:00 Selungo (Velká Británie/Malajsie; R. Harrison; 30 min) <
.
festival NAIFF 2020
[NAIFF je první český festival dokumentárních filmů o domorodých lidech]
V dnešní době žije na Zemi přibližně 350 milionů domorodých lidí ve více než sedmdesáti zemích. Někdy jako většinová část populace, ovšem častěji jako minority. Domorodí lidé žijí v souladu s přírodou, o kterou se starají, a opatrují ji. Životy domorodých národů jsou úzce spjaty s jejich životním prostředím, ze kterého čerpají jídlo a přístřeší. Země jim zároveň slouží jako duchovní kotva, kterou po věky opatrují.
Pokud se podíváme, kde domorodé národy žijí a kde je nejzachovalejší biologická rozmanitost, spatříme naprostou shodu. Ne náhodou. O své životní prostředí domorodé národy pečovaly po staletí. A pokud do jejich teritorií nezavítá externí činitel, budou v tom pokračovat i nadále. Odhaduje se, že na této planetě existuje okolo 6000 jazyků. Z toho čtyřmi tisíci hovoří domorodí lidé. Pokud se podíváme na mapu, zjistíme, že jazyková a kulturní rozmanitost má přímou úměru k rozmanitosti biologické. Právě proto je třeba si uvědomit, že domorodí lidé jsou pro globální zájmy nepostradatelní. Tím, že ochráníme přírodní národy, ochráníme kulturní a jazykovou rozmanitost, zároveň však i rozmanitost biologickou.
• Domorodí lidé jsou nejchudšími z chudých. Nejzákladnější produkty jako jídlo, obuv či očkování jsou pro ně cenově nedosažitelné.
• Domorodí lidé vykazují nejvyšší hodnoty chudoby, dětské úmrtnosti či negramotnosti a naopak nejnižší hodnoty naděje dožití.
• Mnoho domorodých národů dotčených kolonialistickými praktikami dnes čelí sociálním problémům, jako jsou například sebevraždy, fyzické a emocionální strádání, alkoholismus či jiné formy závislostí.
• Rozvojové programy vlád v zemích, kde domorodé národy žijí, mnohdy vytvářejí či podporují podmínky pro asimilaci a závislost domorodých etnik na většinové společnosti.
Festival NAIFF se pokusí divákům představit dnešní život domorodých lidí v různých kulturních areálech prostřednictvím dokumentárních filmů, přednášek a diskusí.
www.facebook.com/naiff.cz
#BioSibir #promítání #Brno #Sibiř #projekce #promitani #NAIFF #verejnaprojekce #Sibir #kino #Bio #Husovice #film #dokument #TaMoko #KimWebby #CtitDohody #EricBecker #Selungo #RossHarrison