Protesty v Hongkongu aktuálně

Už třetí den je Hongkong ochromen poté, co při déle než pět měsíců trvajících protivládních protestech došlo k eskalaci násilí, které má za následek kolaps veřejné dopravy, uzavření škol a mnoha podniků. Aktivisté bojující za demokratické reformy blokují silnice v obchodním centru města. Policie k potlačení protestů používá vodní děla, slzný plyn, gumové projektily, ale i ostrou střelbu.

K současnému vyostření situace došlo poté, co policista v pondělí postřelil z bezprostřední blízkosti neozbrojeného demonstranta do břicha a dalšího muže zapálil blíže neupřesněný útočník poté, co se na ulici dostal do politického sporu. Oba zůstávají v kritickém stavu v nemocnici. Vlnu násilí odstartovala smrt studenta, který před týdnem spadl při zásahu policistů ze střechy krytého parkoviště a v pátek v nemocnici zemřel.  V současné chvíli jsou po městě rozmístěni těžkooděnci, na jedné videonahrávce je vidět policista, jak najíždí motocyklem do davu, aby rozehnal shromážděné demonstranty. Policie také vtrhla do areálu univerzity, kde se konala protestní akce.

Zpravodajka ČT Barbora Šámalová z Hongkongu uvádí: „Policisté používají čím dál tím tvrdší taktiku. Často jsme svědky toho, že jsou agresivní vůči lidem, kteří nepředstavují nebezpečí. Lidé se ptají, jestli policie stupňuje sílu na příkaz Pekingu.“ 

Šéfredaktor čínského státního listu Global Times varoval, že v Hongkongu může kdykoli zasáhnout čínská armáda. Ta má od roku 1997 v Hongkongu posádku čítající až dvanáct tisíc vojáků, kteří zatím při protestech nezasahovali.

Aktuální dění v Hongkongu sdílíme v návaznosti na přednášku rodačky z Hongkongu Chan Mei Tung How millions people’s protest works without leaders, která se na Sibiři konala v červenci.

Zdroj: Reuters, The New York Times, ČT24
Foto: Lam Yik Fei

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.