Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

Sibiřské pásmo – NAIFF

24. 9. 2020 @ 19:00 - 21:30

vstup volný
program NAIFF 2020

Sibiřské pásmo = Stařík Petr + Kateřinka + Naftová pole + Děti Velkého jezera, v rámci festivalu NAIFF 2020


Stařík Petr  |  Old Man Petr  |  Старик Петр
[ 26 min ~ 2008 ~ dokumentární ~ Россия ]
Režie, scénář, kamera: Ivan Golovnev
Dialog mezi lidmi, přírodou a bohy je založen na duchovním vědění a mytologii. V moderním světě se vyskytuje už jen několik kultur, které jsou založeny na mýtu.
Tento film nás zavede do světa Starého Petra, který je posledním šamanem na řece Kazym. Sledujeme, jak Starý Petr přežívá v sibiřské tajze a jak jde k volbám. Teritorium národu Chantů je hlavní oblastí zdrojů ropy v Rusku. Těží se zde 70% veškeré ruské ropy. Těžařské společnosti aktivně skupují obrovská území severní Sibiře. Původní obyvatelé musí zemi svých předků opustit a moderní civilizace tak postupně pohlcuje prastarou kulturu. Starý Petr chodí k volbám pokaždé, ale ničení tradiční kultury masivní těžbou to zastavit nepomohlo.
www.csfd.cz/film/starik-petr
www.euroramafilmfestival.it/en/film/old-man-peter

.
Kateřinka  |  Tiny Katerina  |  Malenkaya Katerina  |  Маленькая Катерина
[ 24 min ~ 2004 ~ dokumentární ~ Россия ]
Režie, scénář, kamera: Ivan Golovnev
Severovýchod Sibiře, Rusko. Malé chantyjské děvčátko Katerina pozoruje a snaží se chápat vnější svět. Učí se hlasům lidí, zvířat a dalších bytostí. Postupně se přibližuje k neznámu a neznámo se přibližuje k ní – nedaleko od jejich nomádského tábora se objevuje těžební ropná věž.
tvkultura.ru/brand/show/brand_id/28177
www.csfd.cz/film/malen-kaia-katerina

.
Naftová pole  |  Oil Field  |  Městoražděnje  |  Месторождение
[ 26 min ~ 2012 ~ dokumentární ~ Россия ]
Režie, scénář, kamera: Ivan Golovnev
V končinách Sibiře dosud přežívá tradiční životní styl domorodých lidí. Tuto oblast však pohlcuje ropný průmysl, jenž vychází vstříc potřebám civilizace. Pro některé je toto místo domovinou, pro jiné pouhým naftovým polem.
.
In Siberian corners the traditional lifestyle of native peoples still remained. Oil production, providing needs of a civilization, encompasses this area. So, for some people this territory is thеir birthplace, and just an oil field for others.
artdoc.media/en/movie/mestorozhdenie_2011_26
www.facebook.com/Mestorozdenie

.
Děti Velkého jezera  |  Children of the Great Lake  |  Дети Великого озера
[ 27 min ~ 2007 ~ dokumentární ~ Россия ]
Režie: Nastia Tarasova
Scénář: Elena Shirokovskih
Kamera: Irina Shatalova
Hudba: Yaroslav Sapognikov
Produkce: Igor Gelein

Northern Baikal. A place of former construction of BAM.
Here behind destiny of the lost generation, almost is not visible beauty and Greatness of Huge Lake.
Only warning sound of the shamans drum reaches from mountains. But also it does not speak about the future wel-being…

vimeo.com/tarasova/videos/sort:newest
eng.cinemacity.org/children-of-the-great-lake.film

.
> SIBIŘSKÉ PÁSMO = trilogie Ivana Golovneva + dokument od Bajkalu Nastie Tarasové:
> 19:00 Stařík Petr (Rossija; I. Golovnev; 26 min) <
> 19:30 Kateřinka (Rossija; I. Golovnev; 24 min) <
> 20:00 Naftová pole (Rossija; I. Golovnev; 26 min) <
> 20:30 Děti Velkého jezera (Rossija; E. Shirkovskih, N. Tarasova; 27 min) <

.
festival NAIFF 2020
[NAIFF je první český festival dokumentárních filmů o domorodých lidech]
V dnešní době žije na Zemi přibližně 350 milionů domorodých lidí ve více než sedmdesáti zemích. Někdy jako většinová část populace, ovšem častěji jako minority. Domorodí lidé žijí v souladu s přírodou, o kterou se starají, a opatrují ji. Životy domorodých národů jsou úzce spjaty s jejich životním prostředím, ze kterého čerpají jídlo a přístřeší. Země jim zároveň slouží jako duchovní kotva, kterou po věky opatrují.
Pokud se podíváme, kde domorodé národy žijí a kde je nejzachovalejší biologická rozmanitost, spatříme naprostou shodu. Ne náhodou. O své životní prostředí domorodé národy pečovaly po staletí. A pokud do jejich teritorií nezavítá externí činitel, budou v tom pokračovat i nadále. Odhaduje se, že na této planetě existuje okolo 6000 jazyků. Z toho čtyřmi tisíci hovoří domorodí lidé. Pokud se podíváme na mapu, zjistíme, že jazyková a kulturní rozmanitost má přímou úměru k rozmanitosti biologické. Právě proto je třeba si uvědomit, že domorodí lidé jsou pro globální zájmy nepostradatelní. Tím, že ochráníme přírodní národy, ochráníme kulturní a jazykovou rozmanitost, zároveň však i rozmanitost biologickou.
• Domorodí lidé jsou nejchudšími z chudých. Nejzákladnější produkty jako jídlo, obuv či očkování jsou pro ně cenově nedosažitelné.
• Domorodí lidé vykazují nejvyšší hodnoty chudoby, dětské úmrtnosti či negramotnosti a naopak nejnižší hodnoty naděje dožití.
• Mnoho domorodých národů dotčených kolonialistickými praktikami dnes čelí sociálním problémům, jako jsou například sebevraždy, fyzické a emocionální strádání, alkoholismus či jiné formy závislostí.
• Rozvojové programy vlád v zemích, kde domorodé národy žijí, mnohdy vytvářejí či podporují podmínky pro asimilaci a závislost domorodých etnik na většinové společnosti.
Festival NAIFF se pokusí divákům představit dnešní život domorodých lidí v různých kulturních areálech prostřednictvím dokumentárních filmů, přednášek a diskusí.
www.facebook.com/naiff.cz


#BioSibir #promítání #Brno #Sibiř #projekce #promitani #NAIFF #verejnaprojekce #Sibir #kino #Bio #Husovice #debata #dokument #OldManPeter #StarikPetr #IvanGolovnev #Chantove #Katerinka #TinyKaterina #NaftovaPole #OilField #DetiVelkehoJezera #ChildrenOfTheGreatLake #NastiaTarasova #ElenaShirokovskih

Podrobnosti

Datum:
24. 9. 2020
Čas:
19:00 - 21:30
Cena:
vstup volný
Rubriky Akce:
,
Webová stránka:
www.facebook.com/events/1210049382699309

Místo konání

Sibiř
Dukelská třída 50/123
Brno-Husovice, 614 00 Česká republika
+ Google Mapa
Telefon:
info@biosibir.cz
Webová stránka:
biosibir.cz

Pořadatel

NAIFF
Telefon:
736 657 677
Email:
vencapecl@seznam.cz
Webová stránka:
www.facebook.com/naiff.cz